Trh s plynem v Evropě čím dál více ovlivňují dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) z USA a Ruska. Jejich přebytek nyní srazil ceny na nejnižší úroveň za několik let. Experti ale očekávají, že jde o přechodný výkyv. Nicméně role krátkodobých a jednorázových kontraktů v Evropě nadále poroste.
Jak píše britský list Financial Times, důvodem je pokles poptávky v Asii, která je největším odběratelem zkapalněného plynu. Na vině je letošní mírná zima, spuštění jaderných reaktorů v Japonsku a nárůst dodávek z USA a Ruska. Koncem minulého týdne na asijských trzích stál milion jednotek BTU (britská termální jednotka) s dodáním v květnu 4,5 dolaru (102 korun). Přitom ještě na konci ledna to byl dvojnásobek.
Není tedy divu, že vývozci LNG se obrátili k Evropě. Tady teď stojí stejné množství plynu přes pět dolarů (114 korun). V Británii jde o nejnižší cenu od roku 2016. Britská energetická společnost National Grid také v nedávno publikované zprávě upozorňuje, že cena přepravy LNG tuto zimu vzrostla, a tudíž exportéři z USA a Ruska dali přednost kratším cestám do Evropy před Asií.
Co se dočtete dál
- Co v Rusku vyvolalo otevřený konflikt mezi Gazpromem a výrobcem zkapalněného plynu Novatekem?
- Je snížení cen v Evropě jen krátkodobým fenoménem?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.