Před dvěma týdny jsem požádal své studenty, aby se mezi sebou domluvili na jednotné volbě oběda. Představte si, že jedete kamsi autobusem, u motorestu se skupina vyhrne ven a má hlad. V motorestu ovšem není čas na to, aby si každý za sebe objednal, na co má chuť. Kuchař je šikovný a ochotný a uvaří vám rád cokoli, jen za podmínky, že se jedná o jednotné jídlo.

Poté co se vyjasnily detaily hry, nastal mezi studenty zmatek. Ten navrhoval to, ti zase lomili rukama nad tou či onou volbou. Chvíli z toho byla kakofonie bez metody, částečně zábavný a částečně žalostný pohled na skupinu mladých, inteligentních lidí, chtějících, ale neschopných se domluvit.

Zaprvé je zajímavé, že i ve svobodném demokratickém procesu je paradoxně potřeba jistá centralizace. Je třeba někoho, kdo utiší onu kakofonii a začne masu orchestrovat. Někoho, kdo například vůbec určí, že se bude hlasovat.

Zpočátku zkrátka všichni přes sebe volali, co chtějí za jídla. Třída nemá žádného "předsedu", a už vůbec ne protokoláře, všichni jsou si zcela rovni. Zajímavé je, že ani studenti, kteří jsou během přednášek relativně nepřehlédnutelní a zapojují se do debat a diskusí, se této role neujali. Samotného mě překvapilo, jak dlouho tento chaos mnoha hlasů trval. Trval tak dlouho, že jsem se role toho, který určuje hlasování (Což není tak triviální věc, jak se zdá − bude mít každý právo veta, nebo se pojede na většinu? A jak těsná většina bude stačit?), musel ujmout já, z jakési autority přednášejících. Neměli jsme na to celý den. Kdybych to nebyl já, museli by si studenti nejdříve určit svého dirigenta, což by probíhalo zřejmě opět volbou. Nebezpečím by ovšem bylo, že ti, kteří by nebyli spokojeni s výsledkem (ne každý chtěl pizzu), by pak reptali a chtěli orchestrátora jiného s tím, že jiným vedením a jiným postupem by se došlo k jinému výsledku.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru