Zájem Československa o členství v Evropských společenstvích byl vetknut již volebním heslem Občanského fóra "Zpátky do Evropy". Doteď je toto směřování ztělesněním ideálu revoluce před 30 lety. Přesně v půli, tedy před 15 lety, zakotvila naše republika tam, kde vždy chtěla být. Mezi respektovanými evropskými zeměmi, které mají dohodnutý mechanismus politické dohody, jsou svéprávné, rozhodují spolu a jsou (již desetiletí) schopny trpělivě hledat a nalézt shodu.
Vzdušné halucinace
Nic jiného a nic lepšího se nám postavit od druhé světové války nepodařilo. Už jen to, že britští vyjednavači, politici a diplomaté nebyli schopni přijít s "alternativní EU", mluví za vše. Proč tak zkušení a staletími vládnutí protřelí Britové nenavrhnou svou vlastní vizi ideální unie – minimální byrokracie, přímý náslech vůle lidu, jen samé ekonomické výhody, shoda mezi národy a pevné nervy a neochvějné rozhodování. Ale nejenže k ničemu takovému nikoho nepřemluvili (ani nalomenou Itálii, Maďarsko či nás), nikoho nic podobného dokonce ani nenapadlo. Lepší unie, rozuměj lepší uspořádání mezi evropskými národy mimo EU, je nejen neexistující projekt, je to politická fantasmagorie. Což je smutně vidět na případě UK, které se podařilo ztrapnit se mezi národy tím, že udělala pravý opak celkem dobrého pravidla "think ahead". Neměli v ruce žádnou kartu, žádné řešení. Podobně jej nemá ani náš Václav Klaus.
Chiméry různých intelektuálů s "jednoduchým řešením" typu zastavit integraci na pouhé zóně volného obchodu, jak o tom Václav Klaus kdysi hovořil, žalostně nefungují, jak bolestně ukazuje brexit.
Co se dočtete dál
- Byla jiná cesta než náš vstup do EU?
- Co nám ukazuje příklad Ukrajiny?
- Nejsou největším nebezpečím pro Českou republiku právě ti lidé, kteří se odvolávají na její zájmy a chtějí nás dostat pryč z EU?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.