Když zastánci Evropské unie mluví o jejích výhodách, často zmiňují třeba možnost volně cestovat bez hranic nebo zlevnění volání ze zahraničí. Těmito argumenty ale kritiky unie nepřesvědčí. Občané, kteří na EU nadávají, nepovažují témata, jako je například volný pohyb, za důležitá. Chtějí, aby se unie zabývala něčím úplně jiným, hlavně bezpečností, bojem proti terorismu nebo třeba důrazem na zlepšení kvality ovzduší. Ukázal to průzkum o vztahu Čechů k EU provedený firmou Behavio se sociologickým ústavem STEM ve spolupráci s institutem Europeum. HN mají jeho výsledky k dispozici.

Čechy zároveň nelze o prospěšnosti členství v unii přesvědčovat poukazováním na velké negativní následky, které by měl případný czexit. "Ukázali jsme kritikům unie články o možných konkrétních následcích vystoupení Česka z EU − nedostatek léků, odchod firem do Polska a podobně. Sledovali jsme, jak na ně reagují, co si pamatují a podobně. Ukázalo se, že informace v podstatě ignorují," říká Jiří Boudal, ředitel agentury Behavio.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.