Ani po pěti týdnech se z ropovodu Družba nepodařilo odstranit ropu znečištěnou sloučeninami organického chloru, který poškozuje rafinerie. Obnovení dodávek čisté ropy jeho jižní větví sice ve čtvrtek potvrdilo Slovensko, severní větev do Polska a Německa má ale dál potíže. Z průtahů Rusové obviňují Poláky, kteří si údajně chtějí nejdříve vyjednat kompenzace od ruské společnosti Transněfť, která Družbu provozuje.

"Všechno dáváme do pořádku přesně podle plánu, společně s našimi evropskými partnery," uklidňoval situaci koncem týdne ruský ministr energetiky Alexander Novak.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč je ruský vicepremiér méně optimistický než ministr energetiky?
  • Co je možné se špinavou ropou v Polsku udělat?
  • Jak na situaci doplatily polské rafinerie?
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se