Víc peněz na hospodaření s půdou a vegetací má zajistit v krajině vodu a pomoci nemocným lesům. Na boj se suchem získá ministerstvo zemědělství půlmiliardové přilepšení a pro nestátní majitele lesů byl vypsán program na 2,5 miliardy korun jako kompenzace za nižší ceny dřeva při kůrovcové kalamitě. Další miliardy stát uvolní v příštích letech.
Resortní ministr Miroslav Toman (ČSSD) však prohlásil, že není namístě váhat a "nové" peníze půjdou na příslušné projekty i oprávněným žadatelům ještě letos. "Musíme zvýšit investice do obnovy a stavby rybníků, zemědělských závlah, vodovodů a kanalizací nebo úpravy drobných vodních toků," prohlásil na téma boje proti suchu a ke špatnému stavu lesů podotkl, že peníze postiženým vlastníkům nejsou určeny na zaplacení těžebních nákladů a "nemůže být řeč ani o příspěvku k tvorbě zisku".
Pomoc menším plochám
Dlouhodobou podporu bude mít hlavně výstavba veřejných vodovodů a kanalizací, aby zejména obyvatelé malých vesnic nebyli v suchých obdobích odkázáni na vodu z cisteren. Stát chce mezi lety 2017 a 2024 přes města a obce nebo vodohospodářské společnosti investovat 4,8 miliardy korun.
8 miliard
korun nebo alespoň sedm miliard by podle signatářů Lesnické výzvy potřebovali letos lesníci pro boj s kůrovcem.
Souběžně s tím se bude pokračovat v udržování hladin drobných vodních toků a malých vodních nádrží. Tímto programem na období 2016−2020 mají projít investice za 2,15 miliardy a spolu s obcemi a státními podniky budou mít na peníze nárok i Povodí a Lesy ČR.
Na prevenci před povodněmi a zmírnění dopadů sucha stát pro léta 2018 až 2024 vydá 4,6 miliardy korun. Přes jednu miliardu získají zemědělští podnikatelé a Státní pozemkový úřad na budování závlah.
V posledních čtyřech letech dalo ministerstvo zemědělství na opatření proti suchu 29,4 miliardy korun, většinou z peněz Evropské unie. Loňský rok byl podle údajů z pražského Klementina nejteplejší od roku 1775, kdy tam začalo soustavné měření teplot. Průměrná teplota za rok 2018 dosáhla 12,8 stupně, což je o 3,2 stupně více než průměr za roky 1775 a 2014, tedy za více než dvě století.
V režii kůrovce
"Lesní" dotace se netýkají Lesů ČR ani Vojenských lesů a statků. Mohou je získat jiní vlastníci lesů, kteří se od konce roku 2017 dostávají s prodejní cenou jehličnatého dříví pod úroveň zákonem stanovených nákladů na výsadbu a ochranu stromů. Drahý je i boj s kůrovcem. "Objem podpory v následujících letech bude vyčíslen s ohledem na další rozsah kůrovcové kalamity a situaci na trhu s dřívím," říká MZ.
Dlouhodobý průměr roční těžby kůrovcového dříví činil do roku 2015 zhruba 1,5 milionu metrů krychlových. Letos v prvním pololetí jenom Lesy ČR zvýšily meziročně těžbu kůrovcového dřeva o 112 procent na 2,87 milionu metrů krychlových z předchozích 1,35 milionu metrů krychlových. Podniku patří téměř polovina lesů v zemi.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist