Už před třiceti lety ekologové varovali, že je třeba něco udělat se smrkovými a borovicovými monokulturami, jinak hrozí vážné problémy. Nikdo nic neudělal. Dnes české lesy ve velkém vysychají a žere je kůrovec. Stejně tak pole a zemědělská krajina jsou ohroženy suchem a na příkladu lesů je dobře vidět, co se stane, pokud budou farmáři sedět se založenýma rukama a neudělají žádnou změnu. "Rychlost opatření, která děláme, nedosahuje rychlosti klimatické změny. Tedy nůžky se stále rozevírají," říká rektor České zemědělské univerzity a krajinný ekolog Petr Sklenička. "Za dvacet třicet let tu budou subtropy. Problém ale je, že vegetace a krajina se tak rychle nepřizpůsobí," upozorňuje Sklenička.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Jiří Šoupal 25.08.2019 11:22
Člověk a jeho civilizace vždy přežili díky schopnosti se adaptovat. Naštěstí i dnes máme dost inteligentních lidí, kteří vědí, jak přírodě pomoci. Upřímně věřím víc tomu, co vidím, takže ochrana naší krajiny, mokřady, smíšené lesy, odolná zeleň a ochrana vody v přírodě a její zadržování u nás v Česku mi přijde jako něco, co můžeme udělat za 10-15 let. Na rozdíl od toho akce na mezinárodní úrovni jako je snižování emisí a nebo čištění oceánů jsou věci, které ovlivníme málo a budou trvat dlouho. U nás se například postavil polder, který má chránit město před záplavami. Dal by se využít i na zachytávání vlhkosti v krajině, ale je to samý pravý úhel, kamenný val a posekaný svah. Vůbec tomu sice nerozumím, ale na té ploše mohl být malý lužní háj, nebo aspoň divoká louka. A podobný příklad každý z nás najde kousek od svého domu. Začít se dá hned.
Honza 21.08.2019 00:16
Bez bysnysu a zisku nebude na krajinná opatření a dotace. Je absurdní posuzovat společenskou potřebu staveb. Kdo by měl být tím vyvoleným s rozhodovací pravomocí? Jestli je stavba k pronájmu nebo ne, je irelevantní. Kvalitní půdu lze ochránit zákazem výstavby nebo vysokými poplatky.
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru