Hotovostní platby jsou v jedné z nejvíce prosperujících evropských ekonomik stále velmi oblíbené. Rakousko dokonce zvažuje, že právo platit hotově zakotví v ústavě. Tento měsíc s tím přišla konzervativní lidovecká strana ÖVP bývalého kancléře Sebastiana Kurze, která v parlamentních volbách plánovaných na konec září usiluje o další vítězství.
"Mít možnost platit hotově je základní podmínka autonomní existence," prohlásil třiatřicetiletý Kurz. Jeho návrh byl přijat vstřícně. Svobodná strana Rakouska FPÖ, která vládla spolu s ÖVP až do května, připomněla, že s podnětem na ústavní změnu pro ochranu plateb v hotovosti přišla první. Sociální demokraté si přisadili s požadavkem na více bankomatů na venkově a chtějí zrušit poplatky za výběr.
Přívrženci hotovosti se ale nerekrutují jen z venkovských oblastí. V turisty oblíbeném hlavním městě Vídni odmítají přijímat platby kartou četné obchody, kavárny a restaurace.
67 procent
plateb v Rakousku proběhlo podle studie ECB v roce 2016 v hotovosti.
Podle studie Evropské centrální banky (ECB) se v roce 2016 v Rakousku uskutečnilo 67 procent všech plateb v hotovosti. Například v Nizozemsku to bylo 27 procent. V Německu, které také proslulo láskou k hotovosti, se uskutečnilo 55 procent transakcí.
Podle vysokoškolského odborníka na ekonomickou psychologii Ericha Kirchlera mají Rakušané a Němci vlivem své zkušenosti s autoritářskými režimy jasnější povědomí o hrozbě, jakou představuje stát, když se všechna moc octne v jeho rukou. "Za takových okolností se z efektivních veřejných institucí stává nebezpečí," říká vědec.
Tuto teorii potvrzuje i majitel kavárny a restaurace v centrální čtvrti Vídně Philipp Klos. V hotovosti spatřuje podmínku pro svou svobodu. Na jídelníčku jeho podniku je odstavec věnovaný její obhajobě: "Bez hotovosti se staneme zranitelnými. Totalitní stát by nad námi měl neomezenou moc," stojí tam.
Podle nedávného průzkumu, který provedla ve 13 evropských zemích a také v Austrálii a ve Spojených státech banka ING, se Rakušané ukázali být nejvíce odmítaví k myšlence vzdát se placení v hotovosti. To označilo za přijatelné jen deset procent z nich.
Například Švédové se chystají na budoucnost zcela bez mincí a bankovek. Ta by mohla podle analýzy, kterou si nechala zpracovat švédská obchodní rada, nastat už v březnu 2023. Tedy o sedm let dřív, než zatím odhadovala tamní centrální banka. Dnes v této desetimilionové zemi proběhne šest ze sedmi maloobchodních transakcí bezhotovostně.
Posvětit placení v hotovosti zanesením do ústavy, jak si přejí konzervativci, by ale podle odborníků mělo jen symbolický význam. Rakousko je členem eurozóny a v ní má v záležitostech měnové politiky poslední slovo ECB.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist