Když jsem začínal lékařskou praxi, první dekádu jsem v nemocnici sloužil kolem 180 hodin měsíčních přesčasů. V praxi to znamená, že za prvních 10 let tam vlastně strávíte čas, který by byl požadován za let 20.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Radek Plichta 04.09.2019 17:54
S Pepou Veselkou nás pojí vzpomínky nejenom na doby, kdy jsme se navzájem bránili při mnoha basketbalových "mačích" nesmiřitelných týmů Kbel a Žižkova. Bohužel jsem se s ním setkal i ve chvílích pro mě nejtěžších, kdy před Vánoci 95 na Emergency přijímal moji umírající maminku s ALS. Choval se profesionálně, byť nám oběma bylo jasné, že jí již zbývají jenom poslední hodiny života. Touto cestu bych mu rád poděkoval a připomněl mu, že tehdy došlo k nepříjemné situaci, kdy zdravotní personál nebyl ochoten odnést zkumavky s maminčinými odběry do laboratoří, což byla podmínka pro její přijetí. Musel jsem je tam odnést já sám. Pepa již určitě na tuto nepříjemnou situaci zapomněl - já s ní musím žít již více jak dvacet čtyři let. Možná právě proto nedokáži jeho postřehy a komentáře z lékařského prostředí dočíst až do konce. Je mi to líto, bolest a pachuť zůstává.
Jiří Šoupal 04.09.2019 09:32
Lékaři v zahraničí skutečně trosky nejsou. Pokud se jedná o lékaře na západ od Česka. Lékaři na Ukrajině či v Polsku jsou na tom možná ještě hůře než lékaři v Česku. Moje osobní zkušenost je, že lékaři v USA a západní Evropě stráví v nemocnicích hodně času v době výcviku/rezidentury (která trvá 4-6 let po škole) a poté, jako konzultanti (tedy lékaři s atestací) pracují 40 hodin týdně za cca 10-20 tisíc Euro měsíčně. U nás je situace taková, že lékaři pracují více než 400 hodin přesčasů ročně i po atestaci a jejich plat je přijatelný jen díky těmto nezákonným přesčasům. Ano, někteří slouží snad i rádi, i když takové neznám. Většina doktorů po atestaci by ráda pracovala 40 hodin týdně za plat svých západních kolegů (nebo za 4 násobek průměrné mzdy). Realita je ale taková, že pracují 60+ hodin týdně a jejich plat je nižší. A to někdo jako otroctví a vyhoření vnímat skutečně může.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru