Využívání druhotných surovin je obecně důležitou součástí udržitelného rozvoje. Pro stavebnictví to platí dvojnásob vzhledem k tomu, že je jedním z největších konzumentů přírodních surovin − zejména přírodního kameniva, jež se těží v pískovnách a lomech. Velká část tohoto kameniva se používá pro výrobu betonu, který je jedním ze základních stavebních materiálů.
Přírodních zdrojů kameniva ubývá, lomy a pískovny jsou dotěžovány a nové se nedaří povolovat právě s ohledem na jejich negativní dopad na životní prostředí. Při současném trendu spotřeby se odhaduje vyčerpání stávajících zdrojů někdy do roku 2060. Na druhé straně vzniká každým rokem v Česku zhruba 18 až 20 milionů tun stavebně-demoliční suti z demolic staveb, které už dosloužily svému účelu. Dále se přitom využije jen asi 10 procent, a to s velmi nízkou přidanou hodnotou − do zásypů, zpevnění provizorních komunikací, do podloží a podkladů vozovek. Nevyužitý materiál, převážně cihelná a směsná suť, pak končí na skládkách (často nelegálních), hromadí se v recyklačních centrech nebo na dočasných deponiích, a vytváří tak nevzhledné umělé kopce, které hyzdí naši krajinu.
V takové situaci se nabízí otázka: proč nevyužít odpadu jako zdroje pro výrobu betonu? Nejenže se takto využije stavební suť pro nové stavební konstrukce s vyšší přidanou hodnotou, ale podpoří se i cirkulární ekonomika tím, že beton je dále recyklovatelný, a existující budovy se tak stávají jakousi materiálovou bankou. Ušetří se tím přírodní zdroje a energie na jejich těžbu, výrobu a dopravu.
vedoucí technického rozvoje a inovací, Skanska
Autorizovaný inženýr v oboru mosty a inženýrské konstrukce, zabývá se především cementobetonovými vozovkami a mosty.
V poslední době se pro výrobu betonu stále více používá stavební chemie, speciální příměsi a přísady. Vhodná technologie přípravy recyklovaného kameniva ze stavební suti a správná technologie míchání betonu pak umožní vyrobit i ze zdánlivě "nekvalitního" vstupního materiálu finální výrobek s dobrými užitnými vlastnostmi. A to dokonce jako stoprocentní náhradu přírodního kameniva. Příkladem takového řešení je rebetong − beton ze stoprocentního stavebního recyklátu, tedy plně bez přírodního kameniva −, který přinesla letos v září na trh společnost Skanska Transbeton.
Využívání druhotných surovin je klíčové pro udržitelné stavění a podporu cirkulární ekonomiky a dnešní technologie a materiály to umožňují. Je ovšem potřeba změna myšlení investorů, aby takové materiály považovali za plnohodnotné, a taky změna konzervativních technických předpisů, aby bylo možné nové inovativní technologie v plné míře využít.
Článek byl publikován ve speciální příloze Úspory energií.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist