Zvýšení rodičovského příspěvku, jak ho v úterý schválila Poslanecká sněmovna, je podle KDU-ČSL nespravedlivé. Chtějí ho napadnout u Ústavního soudu. Za diskriminační považují, že se netýká všech rodin s dětmi do čtyř let, řekl předseda KDU-ČSL Marek Výborný. Návrh připravují lidovečtí senátoři ve spolupráci s iniciativou #Taképečujeme. Předloží ho potom, co novelu podepíše prezident Miloš Zeman a vejde v účinnost.
"Senátoři ústavní stížnost připraví. Pracují na tom Lumír Kantor a Šárka Jelínková, necháme to spolupodepsat dalšími kolegy z klubů, kdo bude mít zájem," uvedl Výborný.
Advokát iniciativy #Taképečujeme Zdeněk Joukl v úterý odkazoval na právní rozbor, podle kterého je novela protiústavní, protože nezajišťuje rovnost v právech. Zákonodárci podle něj rozhodli jen podle finanční náročnosti bez hlubšího důvodu a legitimního cíle. "Lze dovozovat, že šlo o pouhou libovůli zákonodárce. Bylo to nejjednodušší řešení, které zvolil, aniž se zabýval dopady řešení z hlediska rovnosti práv. Z hlediska jeho cíle se přitom jistě daly zvolit přístupy jiné," stojí v analýze, jejímž autorem je advokát Ondřej Strava. Rozbor uzavírá, že zákon je v rozporu s principem rovnosti ve vztahu k sociálnímu právu na pomoc od státu v rodičovství.
280 tisíc
otců či matek se týká zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku.
Rodičovská by se měla v lednu zvýšit o 80 tisíc korun asi 280 tisícům rodičů dětí do čtyř let, kteří budou dávku zrovna pobírat. Podle iniciativy a podle některých opozičních politiků na přidání nedosáhne asi 70 tisíc rodin s potomky do čtyř let, které už dosavadní příspěvek 220 tisíc korun vyčerpaly.
Úřad práce zaznamenal v posledních týdnech zvýšený zájem rodičů o snížení měsíční dávky a prodloužení čerpání. Opoziční ODS už avizovala, že připraví novelu, která stav napraví.
Novelu prosadila vládní koalice hlasy ANO, ČSSD a KSČM. Podle Senátu, který materiál poslancům vrátil, by se navýšení mělo týkat i rodičů s dětmi do čtyř let, kteří nynější příspěvek už vyčerpali.
ČSSD v pondělí uvedla, že by chtěla přesvědčit ANO pro podporu senátní verze, u koaličního partnera ale neuspěla. Podle zmiňované iniciativy vládní návrh diskriminuje zhruba pětinu rodičů s dětmi do čtyř let, které považuje za oprávněné příjemce peněz.
Podle údajů statistického úřadu se v Česku v posledních letech ročně rodí kolem 114 tisíc dětí. V zemi by tak mohlo dohromady žít zhruba 450 tisíc chlapců a děvčat do čtyř let.
V lednu letošního roku úřad práce vyplatil 279 900 rodičovských příspěvků. Teď v říjnu úředníci poslali 287 100 rodičovských.
Zatímco loni v září měsíční příspěvek do 6000 korun pobíralo podle údajů úřadu práce přes 70 tisíc matek či otců, letos v září téměř 83 500. Meziročně se jejich počet zvedl téměř o pětinu. Od srpna do září se zvýšil o více než 2000.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist