Už zhruba na čtyři a půl tisíce vzrostl počet lidí v Číně nakažených novým typem smrtelného viru, který se šíří z tamního sedmimilionového města Wu­-chan. Počet nemocných, jak jej uvádí čínské úřady, se během víkendu zdvojnásobil. Koronavirus označovaný jako 2019-nCoV, jehož okraj připomíná sluneční koronu, vyvolává horečky, zápal plic a respirační selhání. Zatím v Číně usmrtil nejméně 106 lidí.

U českého občana hospitalizovaného ve Vietnamu se nepotvrdilo podezření na nákazu koronavirem a již opustil nemocnici, v úterý to řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Dva české studenty z čínského města Wu-chan, kde se nákaza poprvé objevila, podle ministra bude evakuovat francouzské letadlo, stane se to v polovině týdne. Petříček také uvedl, že čeští diplomaté v oblasti zůstávají na zastupitelských úřadech a nyní se jejich stahování nechystá.

"Máme potvrzenou informaci, že Francie akceptovala naši žádost, že by zajistila jejich evakuaci spolu s francouzskými občany. V tuto chvíli se jedná, jak bude logisticky probíhat tento přesun. Očekávám, že by k tomu mohlo dojít v polovině tohoto týdne," řekl Petříček. Francouzský státní tajemník zodpovědný za dopravu Jean-Baptiste Djebbari  řekl, že první let pro evakuaci francouzských občanů z Wu-chanu se pravděpodobně uskuteční ve čtvrtek.

Podle Petříčka se nyní řeší další náležitosti evakuace, mezi něž bude patřit i následná dvoutýdenní karanténa všech evakuovaných. "S největší pravděpodobností se bude jednat o čtrnáctidenní karanténní pobyt na území Francie," řekl ministr. Francouzské úřady ale ještě podle něj mohou podrobnosti upřesnit.

Náklady na evakuaci dvou studentů podle Petříčka ponese stát, což zákon v podobně výjimečných situacích umožňuje. Ministerstvo zahraničí nicméně bude s oběma jednat o tom, zda se budou na evakuaci podílet. Ministr také uvedl, že další dva čeští občané, kteří jsou v oblasti zasažené virem, o evakuaci zájem nemají, protože v Číně dlouhodobě žijí.

Velká Británie, Německo, Španělsko a Austrálie již v pondělí oznámily, že se snaží své občany z Wu-chanu evakuovat. Japonská vláda v úterý vyslala do Wu-chanu letadlo, které by mělo evakuovat desítky japonských státních příslušníků. Podobné plány mají také Spojené státy nebo Francie.

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus neprosazuje evakuaci cizinců z Číny kvůli koronaviru. Země je podle něj schopna udržet situaci pod kontrolou a zabránit šíření nákazy. Vyzval všechny, aby udrželi v současné situaci klid a neuchylovali se k přehnaným reakcím.

Nákaza čínským koronavirem se již rozšířila do 15 dalších států na čtyřech kontinentech. První nakažení mimo Čínu se o víkendu objevili v Kanadě a Austrálii. Francie oznámila výskyt viru již u čtyř osob. Podezření na virus se objevila také v sousedním Rakousku, kde se však nepotvrdila.

Celkem čtyři pacienti s podezřelými příznaky byli vyšetřování na Slovensku, i u nich skončily testy negativně, stejně jako u Čecha hospitalizovaného ve Vietnamu. První čtyři nemocné v úterý potvrdilo i Německo. 

Podezření na nákazu koronavirem se v pondělí objevila i v Česku. Jeden případ je v současnosti na Opavsku, druhý se zde nepotvrdil, stejně tak testy nepotvrdily nákazu koronavirem u muže hospitalizovaného v nemocnici v Uherském hradišti. Čínského turistu s podezřením nákazy přivezli záchranáři v úterý dopoledne do pražské Nemocnice Na Bulovce. U pacientky, která byla na Bulovce hospitalizovaná dříve se nákaza nepotvrdila, stejně jako u muže z Číny v českobudějovické nemocnici. 

Výsledky čínského turisty hospitalizovaného na Bulovce budou v úterý odpoledne. Informovala o tom mluvčí nemocnice Simona Krautová. Pražská záchranná služba turistu přivezla v úterý dopoledne z hotelu v Sevřené ulici v Nuslích spolu s dalšími pěti Číňany. Pouze on byl nachlazený a měl příznaky, ostatní nemocnice propustila.

Severomoravští hygienici již dříve informovali o nezletilé Číňance, která před 11 dny přiletěla do Čech na prázdniny za příbuznými a propukl u ní kašel a dostala teplotu. Rodina zalarmovala infekční oddělení nemocnice. Podle mluvčího příbuzní postupovali správně, když s dívkou nepřišli do žádné ambulance. V úterý ráno ale mluvčí Slezské nemocnice, kde byla dívka v izolaci, oznámil, že koronavirem nakažená není.

Dalším pacientem je Čech ve stáří přes 30 let, který je v Česku po návratu z Číny už tři týdny, celou dobu má ale zdravotní problémy. Výsledky jeho rozborů by měly být známé v úterý.

V nemocnici v Uherském Hradišti leží muž ročník 1979, který byl na začátku ledna jako turista v Číně, vrátil se před 14 dny. Měl příznaky chřipkového onemocnění, jeho stav lékaři momentálně označili za dobrý. V úterý odpoledne ministerstvo zdravotnictví informovalo, že výsledky testů na koronavirus u něj byly negativní.

Na infekčním oddělení českobudějovické nemocnice byl v pondělí ráno hospitalizován s podezřením na nákazu koronavirem čínský turista. Do Česka přijel 26. ledna. Cestoval z Budapešti přes Bratislavu do Vídně, dále do Hallstattu a potom do jižních Čech. Testy u muže nákazu virem nepotvrdily, uvedla večer ředitelka českobudějovické hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. Cizinec podle ní trpí běžnou respirační infekcí.

Na případné pacienty nakažené koronavirem je připravena pražská Nemocnice Na Bulovce. Ta během pondělí oznámila, že pro tyto lidi vyčlenila dva pokoje a v případě potřeby je připravená počet lůžek zvýšit.

U ženy z Brazílie, která je v Nemocnici Na Bulovce hospitalizovaná, se koronavirus nepotvrdil. Žena je umístěná na běžném oddělení izolace, nikoliv v bioboxu pro vysoce nakažlivé choroby. "O tom, jestli žena zůstane v karanténě u nás v nemocnici, nebo se to vyřeší jinak, musí rozhodnout krajský epidemiolog," uvedla Herrmannová. Pokud by se koronavirus potvrdil, zůstala by žena na infekční klinice Nemocnice Na Bulovce v pokoji na izolaci. "Zatím nepovažujeme koronavirus za vysoce nebezpečnou nákazu, proto nebude nutné ji přesunout do bioboxu," dodala.

V případě podezření na koronavirus je podle odborníků z Bulovky nejlepší lékaři zatelefonovat. Člověk musí nahlásit, kde cestoval a jaké má příznaky. Lékaři podle toho vyhodnotí, jaké další kroky je nutné udělat. Na Bulovku nemá chodit rovnou. "To extrémně zatěžuje naši ambulanci, která musí fungovat i pro ostatní pacienty," dodala Herrmannová. Naopak je podle ní lepší, pokud člověk kontaktuje lékaře, klidně i svého praktického, a zůstane s příznaky doma pod dohledem epidemiologa. Musí si pravidelně měřit teplotu.

"Není prokázáno, že by člověk byl infekční předtím, než má příznaky," vysvětlila lékařka. Do karantény tak spolu s nemocným musí jen lidé, kteří byli spolu s ním v době, kdy se u něj příznaky projevily. V případě hospitalizace se dělá výtěr z nosohltanu a odebírá krev.

"Používá se běžných ochranných pomůcek jako při kapénkové infekci, mezi které patří voděodolný plášť, respirační rouška, čepice, rukavice a štít nebo brýle," popsala Herrmannová. Pacient je na pokoji sám a k němu přistupuje jen takto chráněný personál.

Při potvrzení viru se nedá nemoc vyléčit, lékaři mohou pouze mírnit příznaky, jako je teplota nebo kašel. "Nejsou antivirotika, která by proti tomuto viru byla účinná," uvedla. Komplikací může být zápal plic. Nemoci nejčastěji podlehnou oslabení nebo starší pacienti, což je také podobné s chřipkou.

V Česku probíhají bezpečnostní opatření

Kvůli šíření koronaviru se v pondělí sešla Bezpečnostní rada státu. Premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání prohlásil, že chce zlepšit na mezinárodním letišti v pražské Ruzyni opatření spojená se šířením koronaviru z Číny. Jde mu prý o to, aby veřejnost měla pocit bezpečí. 

Například piloti by podle Babiše měli při přistávání pasažéry informovat, že pokud cítí příznaky nemoci, mají se hlásit u zdravotní služby. Větší aktivitu čeká premiér také u pasové kontroly u příletů mimo schengenský prostor. Plošný screening ale zatím nemá vzhledem k inkubační době 14 dnů podle hygieniků smysl.

Pražské letiště začalo už v neděli prověřovat vybrané cestující s respiračními problémy a teplotou. Zakazovat lety z Číny se ale vláda nechystá. "Není to racionální opatření. Do Česka se lidé z Číny mohou dostat veškerými spoji, které létají i z Dubaje nebo jiných velkých letišť," prohlásil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Podle Vojtěcha je důležité především zvýšit informovanost pasažérů, kteří přilétají do České republiky. Měli by vědět, co dělat, pokud na sobě budou pozorovat symptomy onemocnění koronavirem. Cedule budou rozmístěny po celém letišti tak, aby všichni pasažéři kolem nich prošli. "Budou v češtině, čínštině, angličtině a připravujeme i další jazyky," dodal ministr.

Ministerstvo zdravotnictví i pražští hygienici aktualizované informace umístili na své weby. Pravidelně o tématu informuje i Státní zdravotní ústav"Zájem obyvatel Prahy o aktuální téma takzvaného čínského koronaviru se v těchto dnech zvýšil, což se projevuje vyšším množstvím jak telefonátů, tak písemných sdělení, které Hygienická stanice hlavního města Prahy eviduje," řekl mluvčí pražských hygieniků Zbyněk Boublík.

"Mezi ohrožené skupiny patří zejména senioři, dětské skupiny, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou. Potenciál rozšíření do Evropy se považuje za pravděpodobný, úroveň je střední. Vysokou úroveň mají země jako Thajsko, které mají intenzivní styk s Wu-chanem, kde je ohnisko nákazy," uvedl resort zdravotnictví.

Češi začali panikařit a kvůli hrozbě koronaviru nakupují v lékárnách ochranné pomůcky a léky. Zájem je především o ústní roušky, které už jsou na řadě míst vyprodané. Vyplývá to z vyjádření lékárenských řetězců. 

"Na našem e-shopu jsme tento víkend zaznamenali sedmdesátkrát vyšší zájem o roušky než obvykle. Artikl je u distributora vyprodán, takže jsme na e-shopu stáhli roušky z nabídky. Vyprodáno je také v mnoha lékárnách," uvedl mluvčí sítě Dr. Max Michal Petrov. Firma z investiční skupiny Penta je největší lékárenskou sítí v Česku, má přes 450 poboček.

Lidé kvůli koronoviru více míří také do sítě lékáren Benu, potvrdila jejich odborná konzultantka Ivana Lánová. "Ústní roušky jsou momentálně u distribuce vyprodané. Musím ale upozornit, že klasické ústní roušky nechrání před onemocněním. Jsou určeny nemocným, aby nemoc nepřenášeli. Jako ochranu je třeba zvolit respirátory proti virům, které jsou založené na bázi filtru a slouží k tomu, aby zabránily průniku mikroorganismů zvenku dovnitř. I ty jsou však vyprodány," podotkla. Zvýšený zájem o roušky zaznamenala také síť Pilulka.

"Poptávka po ústních rouškách v českých e-shopech v současnosti dosahuje rekordních čísel. Mezitýdenní nárůst objemu prodeje produktů z kategorie ochranných masek činí podle našich statistik 4500 procent," uvádí Miroslav Uďan, ředitel společnosti Shoptet.

Číňané už postavili první nemocnici pro nakažené

Dělníci v čínském městě Wu-chan, odkud se šíří nový druh koronaviru, dokončili po čtyřech dnech práce první z budov nově vznikající nemocnice. Kompletní zařízení má už za necelý týden začít sloužit pacientům nakaženým virem 2019-nCoV, který si zatím v Číně vyžádal nejméně 82 obětí a nakazilo se jím téměř 3000 lidí. Na Facebooku to uvedl čínský vládní Lidový deník, který zveřejnil i sestřih videa z pokračující stavby.

Výstavba nové nemocnice nazvané Chuo-šen-šan, která bude složena z předpřipravených stavebních buněk, začala minulý čtvrtek. Původně se hovořilo o tom, že úřady chtějí nemocnici s až 1000 lůžky postavit za šest dní. Nové zařízení totiž mělo překonat nemocnici z Pekingu, která byla v roce 2003 při epidemii SARS (akutní respirační syndrom) dokončena za týden.

Lidový deník však uvádí, že by hotovou nemocnici Chuo-šen-šan měla převzít armáda 2. února, tedy deset dní po zahájení prací. Ve Wu-chanu přitom od soboty souběžně vzniká další nemocnice pojmenovaná Lej-šen-šan, která by měla mít kapacitu 1300 až 1500 lůžek. Její dokončení je plánováno na 5. února.

Na obrázcích a videích ze stavby jsou vidět desítky bagrů a nákladních vozidel, mezi nimiž se pohybují stovky dělníků a inženýrů v reflexních vestách. Pracuje se nepřetržitě 24 hodin denně, na jedné směně se může podílet až 2000 lidí naráz.

"Čína už v minulosti zvládla dokončit monumentální projekty, jako je tento," řekl britskému zpravodajskému webu BBC Yanzhong Huang z americké neziskové organizace Rada pro mezinárodní vztahy (CFR). "Tato autoritářská země stojí na způsobu řízení shora dolů. Umí překonat byrokratické a finanční překážky a jsou schopni uvést do pohybu veškeré (potřebné) zdroje," dodal.

Nemocnice postavená v Pekingu v roce 2003 je stále považována za nejrychleji postavenou na světě. Po týdnu prací vyrostlo na dříve prázdné parcele zařízení se záchody na každém oddělení vybavené rentgenem či výpočetním tomografem (CT). V nemocnici byla také jednotka intenzivní péče a laboratoř. Lékaři v ní ošetřili sedminu všech nakažených virem SARS.

Vývoj vakcíny může trvat i rok

Vědci z různých zemí už začali pracovat na vývoji vakcíny. Ten však bude trvat minimálně několik měsíců, možná i rok. "Máme před sebou spoustu testování, abychom se ujistili, že je vakcína bezpečná a účinná zároveň. Uděláme vše, aby byla dostupná do konce července nebo dříve, pokud to bude možné," sdělil australské rozhlasové stanici ABC doktor Keith Chappell z Queenslandské univerzity.

Ta je jedním ze tří světových center, která dostala příspěvek na vývoj vakcíny od mezinárodní organizace CEPI, jež vznikla před více než třemi lety v reakci na epidemii eboly, pošle peníze i americkým farmaceutickým firmám Inovio Pharmaceuticals a Moderna. Vyvinout očkovací látku se snaží i Čína.

Přijít s účinnou a bezpečnou vakcínou běžně trvá roky. V případě nového koronaviru vědcům pomáhá, že patří do stejné čeledi jako ty, které způsobovaly například onemocnění SARS. Mohou tak využít předchozích poznatků.

Sars a Mers

Smrtící koronavirus SARS udeřil v roce 2002, usmrtil asi 800 lidí. Virus MERS se objevil v roce 2012, zabil 450 osob. Ani jedna z nemocí nebyla v Česku potvrzena.

Současný virus se od SARS liší tím, že je infekční již v inkubační době. Ta trvá jeden až 14 dnů. Člověk nemusí o své nemoci vědět a přitom může nakazit jiné lidi. Schopnost šíření viru navíc podle čínské národní zdravotnické komise začíná sílit, v Číně proto panují přísná preventivní opatření. Zavřené jsou restaurace a zábavní centra v mnoha městech včetně Pekingu.

Asi nejpřísnější pravidla platí ve Wu­-chanu. Ten je dopravně odříznutý od světa. Ve městě byla zastavena veřejná doprava i taxislužby. To má zabránit většímu rozšíření nemoci během nynějších oslav čínského Nového roku.

Sami obyvatelé Wu­-chanu ale přiznávají, že letos na žádné oslavy nemají náladu. Bojí se nákazy, případně mají strach o příbuzné v nemocnicích. "I obyčejný kašel vás vyděsí. Nevíte, jestli to je kašel, nebo virus," popsal deníku New York Times Wu Qiang, který před nemocnicí čekal na informace o svém synovi.

Wu­-chan od minulého týdne připomíná město duchů, nemocnice jsou však přeplněné. Potravin v obchodech je zatím dostatek, pomalu ale dochází ochranné vybavení jako pláště, roušky a rukavice.

Na sociálních sítích někteří čínští uživatelé kritizovali lokální politiky, že problém dlouho přehlíželi. První případy onemocnění se objevily už loni v prosinci. Na člověka se virus zřejmě přenesl ze zvířat.

Bezpečnostní opatření přijímají i státy sousedící s Čínou. Například v Mongolsku budou od pondělí až do 2. března zavřené všechny školky, školy, univerzity i další vzdělávací zařízení. Tamní úřady také uzavřely všechny hraniční přechody pro pěší i automobily. Ruské cestovní kanceláře zase zastavily prodej zájezdů do Číny. Nová opatření zavedl také Kazachstán, který od čínských žadatelů o víza bude považovat ověření o jejich zdravotním stavu. Výdej elektronických víz země zastavila.

Podle odborníků epidemie v Evropě zatím nehrozí. "Pokud mezilidské šíření nebude dominantní, bude situace asi obdobná jako v případě nemocí SARS a MERS. Tu a tam se do Evropy importuje nějaký případ. Izoluje se a vyléčí," konstatoval v rozhovoru pro HN Milan Trojánek z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí pražské Nemocnice Na Bulovce.

S přispěním ČTK.

Čech v odříznutém Wuchanu: Mrtví přibývají, nemám se jak dostat pryč, zavládla panika

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist