O zbrojařské firmě Omnipol je v Česku většinou slyšet, jen když se jí podaří prodat v zahraničí pasivní radiolokátory Věra z její firmy Era v Pardubicích anebo se objeví nějaký problém s cenou zakázky pro českou armádu. Vedle toho je v posledních měsících Omnipol považován za možného kupce tradiční letecké firmy Aero Vodochody. "Všichni chceme, aby rozhodnutí padlo brzy," řekl HN největší akcionář Omnipolu Richard Háva.

HN: V minulosti jste se z vedení firmy stáhl. Vrátil jste se teď do řízení společnosti?

Ne, v žádném případě. Žiji většinu času v zahraničí, tady se objevuji jen v případě zásadních rozhodnutí, abych se zúčastnil jako konzultant. Nemám většinou žádnou rozhodovací pravomoc a vůbec žádnou v každodenním obchodě. To všechno už zařizuje Jiří Podpěra (generální ředitel − pozn. red.) a tým lidí ve vedení továren, které Omnipol jako svým způsobem investiční skupina dneska vlastní. Takže naše firmy jako Era a Mesit si řídí svůj profesionální život více či méně samy.

HN: Omnipol se za poslední roky proměnil. Z obchodníka se zbraněmi se stal více výrobní firmou. Proč?

Spojilo se více faktorů. Jednak jsme vždy byli pod velkým veřejným tlakem, ať už z jakýchkoliv důvodů, nemá cenu se vracet k devadesátým letům nebo začátku let dvoutisících. Jednak došlo k vyprázdnění trhu s ruskou technikou ve smyslu, jakým Omnipol a celý východní blok dělal zahraniční obchod s vojenským materiálem. Potom došlo k velké změně v teritoriích Omnipolu. Severní Afrika a Střední východ se proměnily válečnými konflikty, což bylo spolu se změnou politické orientace Česka jedním z určujících důvodů pro změnu sortimentu a teritorií exportu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Jaroslav Řezník 11.02.2020 19:23
Zdá se mi, že Kalousek v poslední době hodně zeslabil svoji rétoriku vůči babišovi a a není tak slyšet. Možná to má soivislost s aktivitami, které pro propgaci Omnipolu a jeho výrobků v zahraničí dělá Babiš a Havlíček, jak uvádí Háva, Kalouskův kamarád. A Babiš zase nemluví o údajném skandálu Omnipolu ohledně údajně předražených radarů a nerýpe do toho. Že by pragmatické usmíření? Naznačuje to i Háva v tom rozhovoru. Jakési přátelské hašteření, říká.
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru