Do konce měsíce hodlá ministerstvo zdravotnictví nakoupit 600 tisíc respirátorů jako ochranu před nákazou koronavirem. Třetinu chce dodat nemocnicím ještě tento týden.
K lékařům se tak ochranné pomůcky dostanou několik dní po vyhlášení tvrdých opatření proti šíření nákazy, jako jsou zákaz akcí s více než sto lidmi nebo ukončení výuky na školách.
"Je zapotřebí, aby byly skoupeny všechny tyto prostředky dostupné na trhu," uvádělo ministerstvo zdravotnictví ve vypsané zakázce, kterou ve středu uzavřelo.
Podle dodavatelů je přitom u výrobců respirátorů zboží dostatek, a mohly tak být v nemocnicích dříve, v cestě ale stály nejasná pravidla a byrokratické překážky. Dokládá to příběh Tomáše Hloušky, který chtěl sám zareagovat na nedostatek respirátorů. Podnikatel má v Číně vlastní výrobu hraček a věděl, že se tamější trh dokázal s nedostatkem ochranných pomůcek rychle vyrovnat. Nabídl proto nemocnicím svou pomoc.
"Umím jich dovézt do konce týdne 100 tisíc a do konce března milion," uvedl Hlouška.
Nákupy pomůcek
Po stížnostech nemocnic na nedostatek respirátorů ministerstvo zdravotnictví přislíbilo rychlé dodávky ochranných pomůcek. V úterý vypsalo veřejnou zakázku, firmy by ještě tento týden měly dodat 200 tisíc respirátorů.
Nejde jen o respirátory
◼ Lékárenské sítě v Česku zaznamenávají v posledních dnech zvýšený zájem o léky na horečku a vitaminy.
◼ Chybí také dezinfekce, lidé už kromě antibakteriálních mýdel stihli vykoupit také peroxid vodíku nebo čistý líh.
◼ Farmaceutická společnost Zentiva oznámila, že navýší výrobu paracetamolu a ibuprofenu, látek účinných proti horečce, která infekci nákazou provází.
◼ Síť Pilulka plánuje během několika dnů doplnit zásoby dezinfekčních gelů. Řetězec zaznamenal také zvýšený zájem zákazníků o doplňky stravy na podporu celkové imunity coby preventivní ochranu před nákazou koronavirem.
Neuspěl, protože neměl certifikát distributora. Rozhodl se nakoupit deset tisíc respirátorů třídy FFP3, tedy vyšší účinnosti, a nemocnicím je rozdat. Ani pak ale nepochodil. "Není možné dodávat FFP3 nikomu jinému než přímo České republice a organizačním složkám státu," uvedla mluvčí Nemocnice Na Bulovce Simona Krautová a odkázala na text mimořádného vládního opatření, které omezuje prodej ochranných prostředků komukoliv jinému než státu. "Nemocnice nejsou organizační složkou státu, tudíž nemůžeme od nikoho odebírat," dodala Krautová s tím, že přijala pouze dar respirátorů méně účinné třídy FFP2.
Nařízení však říká, že se zakazuje prodej ochranných pomůcek, darovat respirátory nijak neomezuje. Až po dotazu HN se situace změnila. "S naším právním oddělením jsme zjistili, že dar skutečně přijmout můžeme. S panem Hlouškou o darování i FFP3 polomasek jednáme," uvedla Krautová.
Podobné zkušenosti má český výrobce respirátorů Refil, na něhož se obrátily sociální služby s žádostí o dodávku ochranných pomůcek. Přestože je měl volně skladem, musel objednávku odmítnout kvůli vládnímu zákazu.
"Ten jasně zazněl na jednání s premiérem Andrejem Babišem a náměstkem ministra zdravotnictví," uvedl pro HN obchodní ředitel Refilu Jan Česák.
Teď bude veškeré pomůcky nakupovat ministerstvo zdravotnictví a následně je rozdělovat mezi zdravotnická zařízení a poskytovatele sociálních služeb. Resort počítá s tím, že bude ochranné prostředky bezplatně distribuovat podle priorit. Ministerstvo financí na nákupy vyčlenilo 50 milionů korun z rozpočtové rezervy.
Ministerstvo zdravotnictví uvádí, že bude s ohledem na nedostatek respirátorů na trhu akceptovat nabídky od všech výrobců a dodavatelů, kteří budou schopni nabídnout a v krátkém čase dodat respirátory potřebné třídy účinnosti. Předpokládá proto uzavření smluv s různými výrobci a za různou cenu, dodávky očekává s týdenním intervalem.
Kvůli šíření koronaviru hrozí prudký propad ekonomiky. EU řeší, jak krizi čelit
Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) jako první dostanou respirátory praktičtí lékaři a státní nemocnice. Postupně přijdou na řadu sociální služby, které si kvůli omezení dodávek jen pro ministerstvo nemohou pomůcky volně objednat. Zatím ale není zřejmé, kdy na domovy důchodců nebo další lůžková zařízení sociální péče s dodávkami dojde, jisté je, že nejohroženější skupina pacientů se k respirační ochraně dostane až po lékařích a nemocničním personálu.
Zároveň resort povolil lékárnám mimořádnou výrobu dezinfekce z alkoholu a peroxidu vodíku. Běžné dezinfekční prostředky zcela zmizely z pultů lékáren.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist