Americký prezident Donald Trump by se měl ohledně toho, jak bojovat s koronavirem, poučit v Česku, vzkázal do Bílého domu premiér Andrej Babiš (ANO). "Pane prezidente Trumpe, zkuste virus zastavit na český způsob," napsal Babiš přímo Trumpovi na Twitteru s tím, že řešením je povinné nošení roušek nebo jiné ochrany obličeje. Česká vláda toto opatření nařídila, občanům ale zatím žádné roušky neposkytla, a lidé si je tedy většinou museli vyrobit sami.

"Bůh žehnej Americe," dodal Babiš ve svém vzkazu Trumpovi. Nejspíš tak narážel na to, že Spojené státy už mají nejvíc potvrzených případů nákazy koronavirem na světě. Je jich výrazně přes 100 tisíc. USA jsou tedy před Čínou i Itálií, byť někteří experti označují čínská data za výrazně podhodnocená. Trump přitom nejdříve toto onemocnění nazval výmyslem. Později tvrdil, že samo od sebe "jako zázrakem" zmizí.

Experti, včetně několika vládních, Trumpa za jeho reakci na šíření koronaviru opakovaně kritizovali. Podle nich situaci podcenil, a to i v době, kdy už se nákaza ve velkém rozšířila v Evropě a rostl i počet nakažených Američanů. Opatření, jako například uzavření obchodů či restaurací a omezení vycházení, tak nařizovali guvernéři jednotlivých amerických států.

Čínský virus

Válka o jméno

Americký prezident Donald Trump na veřejnosti pro koronavirus razí termín čínský virus. Naráží tak na fakt, že onemocnění pochází z Číny, i když se to Čína v poslední době snaží zpochybnit.  Spolupracovníci prezidenta podle agentury Reuters přesvědčovali, aby tento termín nepoužíval – obávali se, aby tím Trump v USA nevyvolal útoky na obyvatele asijského původu.

Nač to rozmazávat

"Všichni vědí, že virus pochází z Číny, ale rozhodl jsem se, že už bychom to neměli rozmazávat," řekl následně Trump v televizi Fox News. Na Twitteru dodal, že asijskou komunitu v USA je potřeba chránit.

Teprve v posledních dnech Trump sáhl ke krokům, jako je snaha získat co nejvíce ventilátorů, které jsou klíčové pro přežití lidí s vážným průběhem nemoci. Doporučil také obyvatelům několika amerických států včetně New Yorku vycestovat do jiných oblastí USA. Podle guvernérů těchto států ale toto opatření nemá žádný význam.

Trump také umožnil ministerstvu obrany povolat do státních služeb ty členy Národní gardy, tedy rezervních složek americké armády, kteří mají medicínské vzdělání. Podle odborníků je to vůbec poprvé, co vláda k takovému opatření sáhla kvůli krizi související s veřejným zdravím.

Prezident se zatím soustřeďuje spíše na ekonomické než na zdravotní dopady krize. Opakuje, že jeho cílem je, aby koronavirus zemi způsobil co nejmenší hospodářské škody. Prohlásil například, že omezení, jako je uzavření obchodů nebo zákaz vycházení, která jednotlivé americké státy přijaly, by mohla skončit už o Velikonocích. Většina odborníků na šíření epidemií to označila za nesmysl. "Vypadá to, že někteří lidé by si přáli, aby nás onemocnění finančně poškodilo, protože si myslí, že by to mohlo napomoci mojí porážce ve volbách," řekl Trump. Narážel na fakt, že Američané v listopadu půjdou k prezidentským volbám, v nichž bude usilovat o znovuzvolení.

Trumpovi se zatím o svém postoji Američany celkem daří přesvědčit − 49 procent občanů si myslí, že krizi zvládá. Opačně to vidí 46 procent lidí, vyplývá z průzkumu pro agenturu Reuters. Necelá polovina Američanů tvrdí, že prezident si ve své funkci obecně vede dobře. V porovnání s předchozími prezidenty to není mnoho, Trump tím ale vyrovnal nejlepší čísla, jakých kdy v tomto průzkumu dosáhl.

Trumpovi republikáni se poměrně rychle domluvili s opozičními demokraty a společně v obou komorách Kongresu schválili opatření na podporu ekonomiky v hodnotě více než dvou bilionů dolarů (přes 50 bilionů korun).

Vedle podpory pro firmy nebo zvýšení dávek v nezaměstnanosti jde i o takzvané shazování peněz z vrtulníku − to znamená, že každý Američan do určitého příjmu dostane na účet peníze podle své sociální situace. Například svobodný bezdětný muž může dostat až 1200 dolarů, tedy asi 30 tisíc korun.

Cílem je jednak pomoci lidem bezprostředně postiženým například ztrátou zaměstnání nebo zavřením jejich živnosti a jednak nastartovat spotřebu Američanů poté, co restrikce skončí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist