Krize odkrývá, co za normálních časů bývá zakryto. Dokáže vynést na světlo buď to nejhorší, nebo to nejlepší z nás. Kromě toho má také moc proměňovat. Nikoli nadarmo napsal Carl Gustav Jung: "Bez útrap se nezmění nic, tím méně pak lidská přirozenost." Co z nás (z)bude po krizi? Vyplaví z nás to dobré, nebo to zlé?

Válečný stav bez války

Jak bude vypadat svět po paralýze, bude z velké části záležet zejména na nás. Tak či onak, budeme proměněni. Světu se nikdy nic podobného synchronizovaně nestalo, ani zdaleka. Tento zvláštní stav války bez války prostoupil víceméně celým světem.

Říká se, že láska kvete za každého času. Ovšem za krize je jí potřeba více než v dobách dobrých. A je také důkladněji zkoušena.

Co s námi bude? Jací k sobě budeme? Zlí jazykové by mohli říci, že se někdy v minulém týdnu v tichosti rozpadla Evropská unie. V době krize se státy uzamkly samy do sebe a místo koordinace každý řeší situaci po svém. Na druhou stranu to lze též číst jako veliký posun k planetární civilizaci typu jedna − vždyť poprvé má svět lidí společného vnějšího nepřítele a může se semknout. Každý stát hledá onu stříbrnou kulku a chce se mi říci, že lék je všude stejný, pro všechny země, lidi, rasy, pohlaví, všechna vyznání a vzdělání. Jenže tento lék nikdo nezná. A každý ho hledá po svém. Každý to zkoušel originálně. Ale nakonec i Švédsko, poslední stát, který přistupoval k pandemii liberálně, následovalo cestu Británie, USA i Švýcarska a zavedlo víceméně podobná opatření, jaká máme zde.

Jenže co se vytratilo na mezinárodní úrovni, tedy koordinace, jako by se našlo uvnitř národa. Politické hádání utichlo, v USA se na rekordním balíčku v rekordním čase shodl rekordní počet republikánů s demokraty, prakticky všichni. Při tiskové konferenci si navzájem děkovali a chválili si rychlou spolupráci. Mimochodem všimněte si, že i extrémně pravicový politik světa už tak pravicové země Donald Trump (příliš pravicový i pro republikány, pro americkou pravici!) rozdává peníze lidem za nic. Kam se hrabe nějaký Keynes. A též si všimněte, že ještě před pár týdny nám přišel jako největší problém Evropy brexit…

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru