Co udělá s českou politikou koronavirová krize? Způsobí politické zemětřesení? Kdo na krizi získá a kdo ztratí? Změní charakter české demokracie?

Klást v tuto chvíli tyto otázky je trochu jako chodit po sypkém písku. Stále ještě odeznívá prvotní šok z pandemie, kterou nikdo nečekal, a z opatření, se kterými nikdo nepočítal. Lidé stále sledují hlavně počet nemocných, mrtvých a vyléčených. Odhadovat, co tato krize udělá s českou politikou, proto má velká úskalí. Kromě toho jde těžko predikovat, jak se s krizí vyrovnají sousedé nebo EU. Změna vnějšího prostředí pochopitelně bude mít na Česko také značný vliv. Proto nabízím "jen" několik postřehů, které nejsou pokusem o nějakou komplexní prognózu budoucnosti. Jde mi o promýšlení toho, co se děje a jaké to může mít důsledky.

Těžit z krize

Začněme od věci, která je už dobře patrná, a to schopnosti vládních politiků těžit z koronavirové krize. Zní to trochu brutálně, nicméně je to svým způsobem přirozené. Pohybujeme se v době, kdy se politika dělá ve významné míře prostřednictvím médií (a občas i média dělají politiku). Všichni sledují virus a zejména to, jak se proti němu bojuje. V centru pozornosti proto jsou vládní tiskové konference, prezidentsky znějící projev ministerského předsedy nebo dramaticky vyhlížející prohlášení o záchraně údajně z Česka pašovaných respirátorů a roušek. To, že prohlášení o pašování nemusí úplně odpovídat realitě, je jiná věc, a hlavně se to řeší až s několikadenním odstupem. Řada lidí mezitím už zapomněla, o co přesně šlo. Podobně se sice debatuje nedostatek kdejakého zdravotnického materiálu, ale celkově mediálně dominuje obraz energicky reagujících vládních politiků. Rodí se také nové symboly, jako je schopně působící ministr v červeném svetru, který ještě před měsícem podle převažujícího mínění působil spíše utrápeně.

Popsaný jev se dá pozorovat v řadě zemí včetně těch opravdu extrémně zasažených. Je to dobře vysvětlitelné. Lidé mají pod dojmem silného prožitku větší tendenci něčemu či někomu věřit. Nabízí to příležitost pro vládního politika, i když ho předtím dotyčný sledující příliš "nemusel".

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru