Po měsíci tvrdých opatření proti šíření nového koronaviru vláda schválila scénář postupného návratu Česka do normálu. Omezení, která spočívají zejména v uzavřených obchodech, restauracích, kulturních zařízeních či sportovištích, se kabinet chystá uvolňovat v pěti etapách. Během nich začnou lidé opět nakupovat ve většině obchodů, dále budou moci začít navštěvovat divadla nebo zoologické zahrady. Vše budou provázet i nadále přísná hygienická opatření.
Otevírání obchodů a sportovišť začne 20. dubna a potrvá do 8. června. Ovšem s tím, že pokud by například začal počet nakažených stoupat nad únosnou mez, vláda uvolňování zmrazí. K úternímu večeru bylo v Česku přes 6100 infikovaných lidí, více než 160 jich nemoci podlehlo a přes 640 se vyléčilo.
Podle ministra průmyslu a zároveň dopravy Karla Havlíčka (za ANO) vláda sestavovala plán postupného uvolňování zákazů zejména na základě požadavků epidemiologů, zohlednila však také poptávku lidí, kterým zavřené provozovny chybí. "Chtěli jsme udělat férový mix, který však nikdy není stoprocentně spravedlivý," uvedl ministr Havlíček.
Podniky se budou otevírat v pěti fázích podle oboru, ale také podle velikosti prodejní plochy. Jako první tak příští týden otevřou své obchody řemeslníci, farmáři na venkovních trzích a také autosalony a autobazary. Zároveň vláda umožní trénovat profesionálním a vrcholovým sportovcům na otevřených sportovištích. Od daného data se také mohou konat svatby s účastí nejvýše deseti lidí.
Infografika: Česko začne postupně ožívat
Postupně budou přibývat větší obchody a další druhy služeb. V poslední etapě od 8. června počítá vláda s otevřením zbylých provozoven. Patří sem největší nákupní centra, vnitřní prostory restaurací, hotely nebo kulturní a sportovní akce s účastí do 50 osob.
Podnikatelé a firmy však zdlouhavý proces kritizují. "Plán je strašně opatrný. Rozvolňovat zákazy dva měsíce mi v současné situaci přijde velmi nezodpovědné a ponese to s sebou obrovské náklady, jak byznys znovu nastartovat," uvedl pro HN prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Problém vidí například v postupném otevírání podle velikosti prodejní plochy. "Nikdo nevysvětlil, proč je v pořádku jít do prodejny elektra, která má 199 metrů čtverečních, ale její konkurent, který má 201 metrů, smí otevřít až o dva týdny později," řekl Prouza.
Sám by proto raději otevíral prodejny podle odvětví, aby například někteří obchodníci s menší prodejní plochou nezískali konkurenční výhodu. "Před Velikonocemi měla vláda úplně opačný postup, když otevřela hobbymarkety, které mají jednu z největších prodejních ploch v republice," dodal Prouza.
Podobně hlavní analytička Hospodářské komory Karina Kubelková prohlašuje, že v uvedených termínech už bude většina podnikatelů bez finančních rezerv. Říká, že například pro hotely je termín 8. června pozdě a řada z nich nemá šanci přežít. "To je likvidace celých odvětví. Stát by měl přijít s výraznější a zároveň rychlejší pomocí," řekla Kubelková.
Vláda už umožnila živnostníkům požádat o jednorázový příspěvek 25 tisíc korun. Ti, kteří museli přerušit živnost a zůstat doma s dětmi, dostanou takzvané ošetřovné až do výše 13 tisíc korun měsíčně. Zároveň vláda schválila proplácení náhrady za mzdu zaměstnavatelům, kteří museli své lidi nechat doma nebo přišli o zakázky, a tedy i o příjmy.
Opozice říká, že chystaný plán je pro velkou část podnikatelů diskriminační a nepočítá s dostatečnými kompenzacemi pro ty, kteří budou moci otevřít až v červnu. "Přitom velké obchody se samostatným vchodem dokážou regulovat počet zákazníků stejně bezproblémově jako menší provozovny, které mohou otevřít už 27. dubna," uvedl pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová říká, že i její straně chybí v záchranném balíčku kompenzace pro majitele obchodů, kteří budou otevírat až v posledních etapách. "Budou více než dva měsíce totálně bez příjmů," řekla Pekarová Adamová. Navrhuje, aby stát těmto podnikatelům proplácel části nájmu.
Vláda také v úterý projednala nové daňové úlevy, kterými chce zmírnit následky epidemie koronaviru. Firmy a podnikatelé budou moci uplatnit zpětně daňovou ztrátu z letošního roku. To znamená, že budou moci získat zpět část daní zaplacených v minulých dvou letech formou dodatečného daňového přiznání. Zároveň ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhla zrušit čtyřprocentní sazbu daně z nabytí nemovitosti s tím, že by se zároveň zrušily daňové odpočty za zaplacené úroky z hypotéky.
Infografika: Česko začne postupně ožívat
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist