Ty součástky nefoťte, říká kategoricky mladík s rozevlátými vlasy a žlutým respirátorem. "Jinak je skoupí spekulanti a týmy, které ventilátor ještě nemají hotový. My pak nedodáme do nemocnic nic," vysvětluje.
Devětadvacetiletý doktorand Václav Ort spolu s profesorem Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT Karlem Roubíkem jsou v čele týmu, který vyvinul nový přístroj, jenž má pomoci dýchat pacientům nakaženým koronavirem. Má stát zhruba čtvrtinu toho, co stojí běžné plicní ventilátory. Ty jsou v době koronavirové krize nedostatkovým zbožím a jejich klasičtí výrobci je nestačí dodávat.
Ort s Roubíkem, který se vývojem plicních ventilátorů zabývá už 25 let, ale nejsou jediní, díky nimž přístroj existuje. Tým, který jej umožnil v rekordně krátké době vyvinout, má zhruba 30 lidí a další stovky dobrovolníků. S nápadem pokusit se vyvinout nouzové plicní ventilace přišel Tomáš Kapler z iniciativy Covid19CZ, který vědce z ČVUT propojil s dobrovolníky a firmami a vše koordinuje.
Hospodářské noviny byly první, kdo mohl do malé kladenské laboratoře, kde unikátní přístroj vznikl, nahlédnout. Podle původních předpokladů mělo vzniknout pouze 500 ventilátorů, které by v případě nouze pomohly českým nemocnicím. "Již ale máme objednávky na několik tisíc přístrojů z celého světa," říká Kapler.
První setkání
Tento pátek skončila slavnostně první etapa − vývoj. A většina lidí, která se na unikátním díle podílela, se také poprvé v životě po měsíční spolupráci skutečně viděla, když se sešla v sídle třebíčské firmy MICo, kde se budou přístroje montovat. Vše totiž dosud probíhalo on-line. "Každé odpoledne jsme se všichni spojili na chatu a říkali si, co je potřeba," popisuje Kapler.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.