Děti mladší 12 let chodí v Dánsku do školy už skoro týden. Bez roušek. Vláda lidem dokonce výslovně doporučuje, aby si obličej na veřejnosti nezakrývali.
"Neexistuje žádný důkaz, že když roušky nosí zdraví lidé, má to nějaký vliv na přenos viru," stojí na internetových stránkách dánského ministerstva zdravotnictví. "Nošení roušky vám může dát falešný pocit bezpečí," varuje ministerstvo. V jiných zemích se naopak k povinnému zakrývání obličeje začínají přiklánět.
Dánsko má na milion obyvatel zhruba dvakrát více případů nákazy než Česko. V porovnání s velkou většinou zemí západní Evropy si ale vede velmi dobře.
Dánské školy musí zajistit, aby děti mezi sebou dodržovaly rozestupy. Školy tak obvykle každou třídu rozdělily na dvě poloviny. Rodiče do tříd minulý týden ve středu, kdy docházka opět povinně začala, poslali více než 90 procent žáků, tvrdí na základě hlášení jednotlivých škol deník Financial Times.
Roušky: v Evropě neznámé
◼ Lidé v Asii roušky nosí běžně, a to hlavně kvůli zkušenosti se SARS a dalšími epidemiemi, které je zasáhly v minulých letech. V Evropě nařídily povinné zakrývání obličeje jen Česko, Slovensko a Bosna a Hercegovina.
◼ Postupovaly tak proti doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO), která tvrdí, že roušky lidem dávají "falešný pocit bezpečí" – v přenosu viru zabránit nedokážou a lidé si kvůli nim prý méně myjí ruce a nejsou tak důslední v dodržování rozestupů na veřejnosti. Pokud by navíc všichni lidé sháněli roušky či respirátory, hrozilo by, že těchto pomůcek nebude dost pro zdravotníky a další zaměstnance nejvíce vystavené riziku nákazy.
◼ Vedení WHO už ale připustilo, že – vzhledem k tomu, že má svět nyní co do činění se zcela novým virem – je možné, že své doporučení upraví podle vývoje poznání.
Několik vědců publikovalo začátkem dubna v prestižním časopise Nature studii, která tvrdí, že nošení roušek skutečně omezuje množství viru, které každý člověk vydechne do ovzduší.
8 metrů
na takovou vzdálenost se může koronavirus šířit kýchnutím. U kašle jde o dva metry, u vydechnutí o metr a půl. Uvádí to vědci z Massachusetts Institute of Technology.
Dánsko tak začíná rušit opatření přijatá proti šíření koronaviru i bez povinného nošení roušek nebo jiné ochrany obličeje. To přitom česká vláda naopak označuje za zcela zásadní pro to, aby se koronavirus nešířil. Podobně jako Dánsko k rouškám přistupuje i Norsko − jejich nošení lidem nedoporučuje, a přesto od pondělí znovu otevřelo mateřské školy. Roušky lidé nenosí ani ve Švédsku a studenti mladší 16 let tam do škol chodí nepřetržitě po celou dobu trvání pandemie.
Nošení roušek bylo původně z evropských států povinné jen v Česku, na Slovensku a v Bosně a Hercegovině. Až později stejné opatření zavedlo Polsko, v Rakousku musí mít lidé povinně roušku při nakupování v obchodech. Zákazníkům je musí zajistit sami obchodníci.
V Německu se v pondělí v několika spolkových zemích otevřely poslední ročníky škol, v celé zemi by k tomu mělo dojít 4. května. Školy studentům i učitelům poskytly roušky. V Lucembursku je zase nošení roušek od pondělí povinné v hromadné dopravě a při všech situacích, kdy mezi lidmi žijícími v různých domácnostech není možné udržet vzdálenost alespoň dva metry. Stát poslal všem Lucemburčanům pět roušek zdarma.
Země, které chtějí, aby si jejich občané obličej zakrývali, jim tak vesměs roušky samy dodaly. Český postup, kdy vláda lidi vyzvala, aby si ochranu obličeje ušili sami, protože bez ní nemohou vyjít ven, je výjimečný.
Za snahou citovaných zemí zajistit lidem "profesionální" roušky je především přesvědčení, že provizorní či podomácku vyrobená rouška může napáchat více škody než užitku − obvykle například rychle zvlhne, čímž ztrácí i omezený účinek, který má.
Objevují se ale i opačné pohledy blízké těm, které prosazuje náměstek českého ministra zdravotnictví Roman Prymula. Ten tvrdí, že rouška sice svého nositele před nákazou neochrání, ale částečně zmírňuje riziko, že daný člověk nakazí někoho dalšího. Pokud si tak ústa a nos zakrývají všichni, riziko přenosu koronaviru se podle něj snižuje.
Podobně mluví i profesor Lothar Wieler, ředitel berlínského Institutu Roberta Kocha pro kontrolu a prevenci nemocí. "Rouška funguje, když ji nosí úplně každý, a v takovém případě stačí i úplně jednoduchá," prohlásil Wieler. Německá vláda tak nyní občanům doporučuje, aby si obličej na veřejnosti vždy zakrývali. Nejedná se ale o závazné nařízení.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist