Do balíčku opatření, která mají firmám pomoci přečkat koronavirovou krizi, přibude nejspíš finanční podpora pro malé firmy po vzoru živnostníků a osvobození od elektronické evidence tržeb na delší dobu, než vláda plánovala. Původně měla výjimka platit jen tři měsíce po skončení nouzového stavu v Česku, to by znamenalo do 18. srpna. Nyní to vypadá, že podnikatelé v maloobchodě, velkoobchodě, stravovacích nebo ubytovacích službách nebudou muset tuto povinnost plnit až do konce roku.
"Na priority řádného výběru daní a zajištění rovných podmínek pro byznys určitě nerezignujeme, ale s ohledem na vývoj situace považuji za rozumné s nimi několik měsíců počkat," řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), která záměr prosadila na jednání vlády. Posvěcení mu ještě musí dát poslanci, kteří o návrhu budou v úterý rozhodovat ve stavu legislativní nouze, tedy ve zrychleném režimu.
Návrh Schillerové má usnadnit situaci i podnikatelům, jichž se elektronická evidence doposud netýkala. Patří mezi ně právníci, lékaři či řemeslníci z různých oborů, pro něž měla povinnost platit od 1. května. Nově tak budou muset informace o svých tržbách posílat finanční správě rovněž až od ledna příštího roku. Záměr ministryně podpořil už koncem víkendu premiér Andrej Babiš (ANO).
Opoziční poslanci odklad EET na začátek příštího roku neúspěšně navrhovali už počátkem dubna. "Vláda předkládá novelu zákona o EET, která je totožná s pirátským pozměňovacím návrhem zamítnutým vládou před měsícem, který odkládá zavedení EET na začátek roku 2021. Mohli jsme si ušetřit práci, ale nevadí, schválíme to klidně i teď," řekl před jednáním kabinetu pirátský poslanec Tomáš Martínek.
Nicméně ne všichni odložení elektronické evidence tržeb vítají. Partner v poradenské společnosti Apogeo Jiří Žežulka, který se specializuje na daňové kontroly, návrh Schillerové přirovnal k "nahození motoru šedé ekonomiky". "Chápal jsem odůvodnění odkladu EET u třetí a čtvrté vlny. Jak ale odůvodníme odklad do konce roku pro všechny? Není již potřeba miliard do rozpočtu?" poznamenal. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza míní, že odklad pomůže jen těm, kteří měli EET nově zavádět. "Co se týče restaurací, hotelů a podobných zařízení, které už jsou na EET zvyklé a mají vše nastavené v systémech, nejde o žádnou pomoc," uvedl pro HN. Pomoc by podle něj znamenalo prodloužení programu Antivirus nebo snížení DPH na 10 procent.
Poslanci budou tento týden jednat také o již zmiňovaném příspěvku pro firmy s ručením omezeným. Měl by být ve stejné výši jako pro živnostníky, tedy 500 korun na den. Má být vyplácen za období od 12. března do 8. června.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist