Veřejnost už z justiční databáze InfoJednání nevyčte jména účastníků nařízených soudních jednání. Jména odsud zmizela po rozhodnutí ministerstva spravedlnosti, pod které tato webová služba spadá. Právní aktivista Tomáš Pecina kvůli tomu podal k Ústavnímu soudu stížnost. Ten by měl dát odpověď na otázku, čemu dát přednost − zda právu na ochranu osobních údajů, nebo právu na to, aby soudy jednaly a informovaly veřejně.
Veřejná databáze InfoJednání poskytuje údaje o všech nařízených jednáních obecných soudů v Česku, která jsou naplánovaná v příštích 30 dnech. Dá se tu zjistit termín líčení, spisová značka nebo jméno soudce. Ještě v březnu zde bylo možné najít i jména obžalovaných v trestních kauzách a jména stran v civilních sporech. Veřejnost se tak mohla dozvědět, kdy jde k soudu třeba bývalý premiér Petr Nečas v kauze údajného uplácení exposlanců Marka Šnajdra a Petra Tluchoře.
Ministerstvo chce chránit osobní údaje
Ministerstvo spravedlnosti ale letos v březnu rozhodlo, že jména účastníků soudních řízení se už v databázi objevovat nebudou. Úřad chce zamezit tomu, aby tato veřejně dostupná data z justiční databáze přebíraly a archivovaly soukromé databáze, ve kterých je pak možné po neomezenou dobu vyhledávat účastníky podle jména. Podle ministerstva jsou tím ohroženy osobní údaje účastníků. "Je jednoznačně nežádoucí, aby kterýkoliv rozsudek týkající se soukromí účastníka, jenž bude v pseudonymizované formě zveřejněn v databázi rozhodnutí, bylo možné kýmkoli zpětně doplnit o jména," vysvětluje Lucie Machálková z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist