Vracíme se do zaměstnání, otevírají se obchody, můžeme znovu posedět na zahrádkách. První fázi koronavirové krize máme za sebou. Je to dobrý čas na mezisoučet. Co jsme se zatím o společnosti a jejích lídrech dozvěděli?

1. Dokážeme si pomoci sami. Češi prokázali, že si dovedou poradit. Letitá zkušenost z komunistického režimu, kdy neschopná vláda nedokázala zajistit v podstatě nic, takže lidé byli odkázáni na kutilskou svépomoc, se zúročila ve chvíli, kdy nynější vláda nedokázala zajistit dostatek ochranných pomůcek. Lidé si vyrobili desítky milionů roušek, což byl s velkou pravděpodobností základ úspěchu, kterým se teď vláda chlubí. Jinde ve světě bylo vcelku nemyslitelné, aby vláda nařídila nošení ochranných prostředků, jež nedokázala zajistit. V Česku se nad tím nikdo nepozastavil. Legendární schopnost improvizace byla klíčem k tomu, že Česko má (spolu se Slovenskem a několika dalšími středo- a východoevropskými státy) nejmenší počet nakažených a obětí na milion obyvatel v Evropě. V tomto smyslu je společnost silná.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

0 0 13.05.2020 09:09
V jednom a tom samém odstavci píšete o tom, že lidé s uzavřením hranic sami a svobodně souhlasili (i já jsem s nimi souhlasil resp. chápal důvody v danou dobu), ostatně kam by člověk cestoval (fyi, patřím ke skupině pohybující se v zahraničí velice často pracovně i osobně)... a v tom samém odstavci z toho vyvodíte závěr, že nám nezáleží na svobodě? Já s vámi nesouhlasím a věřím tomu, že kdyby stav vláda uzavření hranic uměle a neúnosně prodlužovala, zažijeme úplně jiné projevy. Ostatně už po měsíci jich začalo vehementně přibývat.
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru