Rybník ve vesničce Trpík nedaleko Lanškrouna návštěvníky překvapí průzračnou vodou i bublinami pozvolna stoupajícími k hladině. Vysvětlení je prosté. Nevelká nádrž poblíž obecního úřadu je napájena zejména podzemní vodou, která do ní tryská prostřednictvím puklin v podloží. Jen asi kilometr odtud, v lese nad vesnicí, navíc vyvěrá vydatný pramen.
Pro hydrogeology to už před desítkami let byla spolehlivá znamení, že tady se vyplatí vodu hledat. V sedmdesátých letech proto v údolí ohraničeném nevysokými kopci Hřebečského masivu vznikly dva vrty hluboké zhruba devadesát metrů a vody v nich byl dostatek. Dodnes je využívá část Lanškrouna a několik okolních vesnic. V posledních pěti letech však i tady vody postupně ubývá.
"Pečlivě sledujeme takzvanou bilanci vody, tedy místo, kde nám přirozeně vyvěrá, kolik jí čerpáme ve vrtech i kolik nakonec odtéká do povrchových vod. Z toho je vidět, jak se od roku 2015 pomalu vytrácí," říká vodohospodář společnosti VAK Jablonné nad Orlicí Petr Vávra.
Vydatnost vrtů, tedy množství, které lze čerpat, aniž by voda mizela, je podle Vávry v posledních pěti letech stále nižší. Hladina je o 17 metrů hlouběji než v roce 2013.
I tak tady zbývá hodně vody, ale už se s ní zachází opatrně. "Dnes můžeme čerpat 11 litrů za vteřinu jen kratší dobu, hladina pak rychle klesá. Musíme čerpání zastavit a čekat na její vystoupání," popisuje Vávra.
Podobný trend je vidět i u blízké lesní studánky, ze které ještě v létě roku 2014 přirozeně vyvěralo 0,5 až 0,7 litru vody za vteřinu. "Takové hodnoty naměříme v jarních měsících, ale nyní už vytékají jen tři decilitry za vteřinu," říká vodohospodář.
Pozorování z Trpíku odpovídá zjištěním nejnovější, dosud nepublikované výroční zprávy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) za rok 2019, jejíž část věnovanou podzemním vodám Hospodářské noviny získaly. Ukazuje, že vody v podzemí bylo loni leckde nejméně od časů, kdy se začala sledovat. "Rok 2019 je možné charakterizovat jako druhý nejsušší u mělkých vrtů a pramenů od roku 1971. U hlubokých vrtů byl loňský rok vůbec nejsušším od roku 1991," píší autoři zprávy.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.