Koronavirová pandemie odchází a v létě by v Česku mohly být už i plné fotbalové stadiony a koncertní sály, říká Jan Hamáček, který přes dva měsíce řídil Ústřední krizový štáb. V rozhovoru pro HN se rozohnil kvůli jiné záležitosti − cestě předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan. Hamáček jde v názoru i proti ministrovi zahraničí ze své vlastní strany Tomáši Petříčkovi. Je přesvědčen, že Čína cestu nenechá jen tak a že to bude mít pro Česko důsledky.

HN: Čtvrt roku jste byl jednou z nejvýraznějších postav boje s koronavirem. A pak si sednete v neděli k televizi a vidíte, že průzkum agentury Kantar dává sociální demokracii 5,5 procenta hlasů. Nemáte pocit, že ať děláte, co děláte, ČSSD se pohybuje na hraně propasti?

Záleží na tom, jaký průzkum vezmete. Pokud jste pesimista, koukáte na Kantar, a pokud optimista, tak na STEM, kde jsme poskočili o dvě procenta.

HN: Čím si takový rozdíl vysvětlujete?

Je to dáno metodikou. Metodika Kantaru je hodně rigidní a počítá jen s voliči, kteří jsou stoprocentně rozhodnutí, zatímco další průzkumy − například STEM, který nám dal skoro devět procent − pracují s nějakým modelem. Ale za sebe mám svědomí čisté. Dělal jsem všechno pro to, abychom republiku dostali z problémů. A to se podařilo. Dál to musí zhodnotit voliči.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se