Na začátku června jsem na tomto místě zveřejnil tak temnou předpověď dopadů globálního oteplování, že ji moje žena nechtěla dočíst, a už vůbec ne sdílet. Nyní splácím dluh a popisuji, co s tím můžeme udělat.

Všechny současné návrhy se opírají o zjištění Mezinárodního panelu pro změnu klimatu (IPCC), což je vůbec největší vědecký mezivládní orgán na světě. Jeho zpráva z roku 2014 shrnuje stav takto:

Klíčová je redukce skleníkových plynů. Pokud by jich lidstvo i nadále produkovalo tolik jako v posledních letech, oteplí se povrch zeměkoule průměrně o 2,6−4,8 °C do konce století, přičemž by hladiny moří stouply cca o 0,8 metru. Na pevnině by teploty vzrostly ještě víc. Pesimistický výhled očekává letní Arktidu bez ledu již v polovině tohoto století. Vysoké teploty by přinesly zásadní rizika pro lidstvo a přírodní systémy. Extrémní projevy počasí by přicházely často a s větší silou, což by ohrožovalo schopnost lidstva pěstovat potraviny, snížilo dostupnost vody a ekonomickou prosperitu. Změny by byly všudypřítomné a nevratné, řada druhů zvířat a rostlin by zmizela ze světa.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.