O spolupráci ve výstavbě jaderných elektráren poprvé jednaly arabské státy kolem Perského zálivu v prosinci roku 2006. Ale poté šel každý vlastní cestou. K cíli nejdříve dospěly Spojené arabské emiráty, které o víkendu spustily první blok v elektrárně Baráka. Další tři jsou před dokončením.

Jaderná elektrárna v emirátu Abú Dhabí na pobřeží Perského zálivu se čtyřmi bloky dosáhne souhrnného instalovaného výkonu 5600 megawattů. To je více, než mají Temelín a Dukovany dohromady − 4290 megawattů.

"Oznamujeme, že Spojené arabské emiráty zahájily provoz jaderné elektrárny, a staly se tak první zemí arabského světa s touto technologií," informoval na Twitteru předseda vlády Emirátů a dubajský vládce, šajch Muhammad bin Rašíd Maktúm.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se