Od března snížila Česká národní banka svou základní úrokovou sazbu o dva procentní body, což patří mezi nejvýraznější pokles hlavních sazeb v rámci zemí Evropské unie. Dle posledních mediálních komentářů představitelů ČNB se však zdá, že nyní bude centrální banka vyčkávat a své úrokové sazby nezmění nejen tento čtvrtek, ale ani během následujících několika čtvrtletí.

Průměrná inflace za druhé čtvrtletí letošního roku dosáhla 3,1 procenta a byla mírně nad odhadem ČNB, ve výši 2,9 procenta. Jádrová inflace, to znamená inflace bez rozkolísaných cen pohonných hmot a potravin, pak dosáhla ve druhém čtvrtletí 3,2 procenta. Byla tak o celý procentní bod vyšší, než předpokládala centrální banka. Tuzemská inflace se tak stále udržuje zvýšená a riziko deflace, které se obává řada zahraničních centrální bank, se tak zdá být v české ekonomice stále poměrně vzdálené. To snižuje šance, že by ČNB musela časem přistoupit nejen k nulovým sazbám, ale také k dalším nekonvenčním nástrojům, jako je kvantitativní uvolňování, negativní sazby či obnovený kurzový závazek.

ČNB však patrně příliš netrápí ani skutečnost, že se inflace od konce minulého roku udržuje nad třemi procenty, což je horní hranice tolerančního pásma ČNB. Dle centrální banky je totiž současná zvýšená inflace jen dočasnou záležitostí. Za pravdu ji do jisté míry dává vývoj cen výrobců. Ty ve druhém čtvrtletí poklesly více, než centrální banka očekávala, a předznamenávají, že inflační tlaky v tuzemské ekonomice pravděpodobně postupně zvolní. Také obavy tuzemských domácností z růstu inflace se v posledních měsících mírně snížily, ačkoli zůstávají stále vysoké.

ČNB představí ve čtvrtek také novou makroekonomickou prognózu, která oproti té předchozí přinese určité zpřesnění odhadů vývoje ekonomiky na základě nových dat. Například inflace bude centrální bankou patrně přehodnocena směrem nahoru. K určité revizi pak může centrální banka přistoupit také u kurzu koruny, který poslední dobou posílil nad její očekávání. Z celkového pohledu však bude nová prognóza vyznívat obdobně jako ta předešlá, s očekávaným propadem tuzemské ekonomiky v letošním roce zhruba v rozmezí pěti až 10 procent, které nyní očekává trh.

Související
Newsletter

Sedmička HN

Život jsou povinnosti i radosti. A proto tu je newsletter Sedmička - každé ráno v sedm vám přinese sedm tipů na podnětné a zajímavé čtení z domova i ze světa. A k tomu pár nápadů, čím se zabavit nebo čím potrápit mozkové závity.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru