Nejméně 78 mrtvých a téměř 4000 zraněných si vyžádala úterní exploze, která otřásla přístavem v libanonské metropoli Bejrútu. Příčiny katastrofy jsou zatím nejasné. Libanonský premiér Hasan Dijáb uvedl, že pravděpodobně explodovaly tuny dusičnanu amonného, které byly v přístavu uskladněny. Americký prezident Donald Trump prohlásil, že podle amerických vojenských expertů byl příčinou výbuchu zřejmě pumový útok.
Ministr zdravotnictví předtím podle televize LBC hovořil o mnoha zraněných a velkých materiálních škodách. Televizní kamery zachytily kouř nad městem a některá média exploze lokalizovala do blízkosti přístavu a tamních skladišť. Výbuchy byly slyšet podle televize al‑Arabíja až 20 kilometrů od Bejrútu a způsobily materiální škody.
Libanonská agentura NNA oznámila, že příčinou výbuchu byl požár v přístavním skladišti. Poničil řadu okolních budov a zranilo se mnoho lidí. Podle agentury AFP v mnoha částech města tlaková vlna vyrazila okna budov.
V Bejrútu zabíjela série výbuchů
"Viděl jsem ohňový kotouč a kouř nad Bejrútem. Lidé křičeli a utíkali, krváceli. Z domů to utrhlo balkony, ve výškových budovách se vysypala okna a sklo spadlo na ulici," citovala svědka agentura Reuters. Podle dalšího svědka jsou vybitá okna v celém bejrútském centru a je vidět zraněné lidi. "Naprostý chaos," řekl tento svědek.
Libanonská média informovala o lidech uvězněných pod troskami, mnozí krvácejí. "Budovy se chvějí, všechna okna mého bytu jsou vyražená," tweetoval občan hlavního města.
Ministr zdravotnictví novinářům původně řekl, že v přístavu došlo k výbuchu lodi, která vezla zábavní pyrotechniku. Podle pozorovatelů ale záběry, které zveřejnila libanonská média, naznačují, že jde spíše o sérii explozí.
Podle svědků výbuch poškodil domy až do vzdálenosti 10 kilometrů a na záběrech místních médií jsou zničená a převrácená auta. Podle stanice CNN exploze poničila mimo jiné sídlo bývalého předsedy vlády Saada Harírího i kancelář této americké televize. Křesťanská strana Katáib oznámila, že výbuch zabil jejího generálního tajemníka Nazara Nadžariana. Hlavní kancelář strany byla hned vedle přístavu.
Libanon se potýká s vážnou ekonomickou krizí. Ta je způsobená pádem měny, mnozí lidé přišli o práci. Následné prudké zdražení potravin dostalo mnohé domácnosti do velkých problémů. Podle nevládní organizace Save the Children trpí jen v Bejrútu půl milionu dětí hlady.
Bejrúťané loni v říjnu zahájili protesty proti podle nich zkorumpovaným politikům. V Bejrútu se včera konal další z těchto protestů, tentokrát kvůli stále se horšícím dodávkám elektrické energie.
Lidé se před budovou ministerstva energetiky střetli s policisty, kteří se snažili udržet dav za zátarasy. Účastníci sdělili, že jsou odhodlaní na místě zůstat a pokračovat v protestu vsedě. Některé libanonské domácnosti mají nyní proud jen několik hodin denně a lidé byli nuceni vrátit se k petrolejovým lampám a svíčkám.
V Bejrútu zabíjela série výbuchů
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist