Změna přišla rychle. Plošná opatření už zavádět nebudeme, tvrdil před dvěma měsíci premiér Andrej Babiš a ještě při tom stihl vynadat opozici, že straší lidi, pokud tvrdí opak. Tento týden však vláda oznámila návrat k povinnému nošení roušek ve většině vnitřních veřejných prostorů od 1. září do odvolání. Ve středu rozsah plošných omezení stvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). A vyšlo najevo, že restrikce přijdou v přísnější podobě, než se ještě před pár dny čekalo.
Znovuzavedení nošení roušek ve školách a veškeré hromadné dopravě oznámili členové Rady vlády pro zdravotní rizika v pondělí. Ve středu pak ministr zdravotnictví přidal podrobná pravidla. Roušky se ve velkém vracejí do obchodních center, na úřady, do restaurací, barů, kosmetických salonů. Povinné budou také v kostelech nebo na kulturních akcích − v kinech, při koncertech, v divadlech.
"Pravidla jsme nastavili tak, aby zahrnovala místa s vyšším rizikem nákazy. Často se jedná o veřejné prostory, ve kterých nelze zajistit udržování dostatečného rozestupu," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. "Správné nošení roušek snižuje riziko nákazy covidem-19 až pětinásobně," uvedla hlavní hygienička Jarmila Rážová.
Ministr plošná omezení odůvodňuje nárůstem počtu nově nakažených lidí − například v úterý jich bylo 282. Z tohoto čísla ale není zřejmé, kolik bylo provedeno testů ani zda nejsou nakažení soustředěni jen v několika oblastech.
Jako v USA. Nakažení koronavirem budou smět volit z auta, návrh prošel hladce
Podle opozičních politiků je to důkaz, že vláda není schopna využívat nástroje, jako jsou chytrá karanténa nebo takzvaný semafor, který barevně označuje jednotlivé okresy podle výskytu nákazy. "Vláda není schopná tyhle věci provést, tak budou všichni potrestáni plošně," řekl předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Výhrady má i premiér Andrej Babiš. A to tak velké, že si o nich chce promluvit s ministrem Vojtěchem. "Vůbec se mi to nelíbí. Když jsem viděl nekonečný seznam výjimek, kterým úplně nerozumím, tak zkrátka to musíme nějak probrat," řekl Babiš. Zmínil se například o školách, kdy žáci ve třídách nebudou muset mít ochranu úst a nosu, ale na chodbách ano. Naopak návrat roušek do veřejné dopravy je podle něj správný.
Kritika na vládu míří také od provozovatelů restaurací, přestože si lidé mohou roušky během konzumace odložit. "Beru to jako krok zpět, který vyvolá všeobecnou paniku. Ze strany vlády to je marketingový výstřel, který nic nepřinese," řekl HN spolumajitel sítě restaurací Together David Petřík.
Podle něj takový krok odradí lidi od návštěvy restaurací, a označuje proto nové nařízení jako "zasévání nervozity do chování zákazníků". Další věc je, že personál musí nosit roušku po celý den: "Kdo chce chodit osm hodin s rouškou po place, mluvit přes ni se zákazníkem?" Jeho obavy, že kvůli rouškám lidé omezí návštěvu restaurací, sdílí i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza: "Restaurace budou čelit dalšímu poklesu poptávky."
Podobně hovoří také provozovatelé kadeřnictví nebo kosmetických salonů. Ani oni za celý den roušku nesundají. "Mě to štve. Alespoň jsem si nakoupil papírové, ve kterých se dá lépe dýchat," řekl kadeřník Jakub Foltýn z kadeřnictví Jacob's Hair.
Lépe dopadla fitcentra a wellness centra. V jejich provozovnách povinnost mít zakrytá ústa a nos neplatí. Některá už počítala, jaké důsledky pro ně bude mít povinné nošení roušek při běhání na trenažéru, zvedání činek nebo v sauně. "Je to dobrá zpráva. Ale nevíme, jestli to za týden nezmění. Slíbili, že plošná opatření nebudou, a už zase jsou," uvedl provozovatel sítě fitcenter Euforie David Zvolenský.
Dva dny před startem nejvyšší soutěže pak ministr zdravotnictví Vojtěch potěšil fotbalové kluby. Při dodržení podmínek bude moci od září na zápasy přijít až 10 tisíc lidí − bez roušek. Podle nových pravidel mohou pořadatelé venkovních hromadných akcí areál rozdělit až do 10 sektorů s kapacitou tisíc diváků. U vnitřních prostor bude kapacita poloviční − a s rouškami. Jednotlivé sektory budou muset mít svůj vlastní vstup a lidé mezi nimi nebudou smět přecházet. K oddělení sektorů budou stačit třeba i přenosné ploty.
Hlasovat půjde i v karanténě
V říjnových krajských a senátních volbách budou moci za vymezených podmínek hlasovat i voliči, kteří jsou v nařízené karanténě kvůli koronaviru. Počítá s tím zákon, který ve čtvrtek schválila horní komora. Normu nyní nyní dostane k podpisu prezident.
Zákon umožní lidem v nařízené karanténě hlasovat z auta na vyčleněných místech, případně si vyžádat příjezd speciální volební komise s přenosnou volební schránkou. Norma počítá také se zvláštními volebními okrsky v sociálních či zdravotnických zařízeních, která budou v karanténě. Sněmovna do předlohy doplnila výslovné ustanovení, podle něhož cesta k volbám nebude porušením uložené karantény.
Možnost speciálního hlasování se bude podle předlohy týkat pouze lidí, kteří budou mít v době voleb nařízenou karanténu či izolaci hygienickou stanicí nebo lékařem. Aktuálně jich je kolem 5000. Ti, kteří budou v preventivním ochranném opatření, například po návratu z ciziny, na volebním právu omezeni nebudou, budou tedy moci přijít hlasovat ke komisi ve svém volebním okrsku.
Místopředseda Senátu Jan Horník (STAN) poznamenal, že zákon musel být zpracován zrychleně a není dokonalý, je ale potřebný. Předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nezávislý) doporučil vládě předložit ucelený volební kodex. Předseda senátního evropského výboru Václav Hampl (za KDU-ČSL) požádal o předložení korespondenční formy hlasování, kterou by podle něj mohly využít statisíce Čechů, zatímco v karanténě budou hlasovat maximálně tisíce lidí.
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) k tomu uvedl, že ministerstvo vnitra má korespondenční volbu připravenu v zákoně o správě voleb, která čeká na projednání vládu. Zopakoval, že hlasování poštou nemá zajištěnu většinovou podporu ve Sněmovně, mohlo by se ale zavést alespoň pro Čechy v zahraničí.
Na takzvaných drive-in volebních stanovištích budou moci lidé v nařízené karanténě hlasovat pouze z automobilů. Stanoviště mají být k dispozici na 78 místech, po jednom v každém okrese. Takto hlasovat bude možné ve středu 30. září v čase od 07:00 do 15:00. Pokud by se v takovém případě na někoho nedostalo, komise by počkala na všechny čekající ve frontě. Stanoviště bude obsluhovat vždy trojice vojáků a odborný zapisovatel. Speciální komise vyškrtne voliče z drive-in stanoviště ze stálého seznamu voličů, aby nemohl znovu volit v pátek či sobotu.
Voliči v karanténě, kteří nemohou automobilem dorazit, by se měli do čtvrtečního večera ohlásit na krajském úřadě. Ve standardních dnech voleb by se pak za nimi dostavila komise v ochranných prostředcích a s přenosnou urnou. Výjezdy bude zajišťovat stejná jednotka jako drive-in stanoviště.
Stejná skupina případně zajistí i hlasování v pobytových zařízeních sociálních či zdravotních služeb, na která by byla uvalena karanténa. Tam má být hlasování od čtvrtka volebního týdne od 07:00 do pátku volebního týdne do 20:00. Hlasy ze všech mimořádných způsobů se budou sčítat dohromady. V každém kraji k tomu bude zřízena speciální komise. Zákon počítá také s tím, že odměny volebním komisařům se zvýší o 500 korun. Minimální výše odměny tak bude 2300 korun.
S přispěním Marie Červenkové a Barbory Pánkové
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist