Činnosti operátora trhu (OTE) vycházejí z tuzemských, především § 20a zákona č. 458/2000 Sb. – energetický zákon, a evropských zákonných norem. Z titulu svého postavení operátor trhu zajišťuje mnoho úkonů, které přispívají k transparentnímu, bezpečnému a stabilnímu fungování trhu s elektřinou a trhu s plynem.
Výčet činností operátora trhu je dlouhý, s některými z nich se běžný spotřebitel elektřiny a plynu ani přímo nesetká. Nicméně bez těchto činností by byla možnost svobodného výběru dodavatele elektřiny nebo plynu pro každého z nás podstatně složitější.
Které role jsou klíčové?
Jednou z klíčových rolí operátora je vyhodnocení a zúčtování odchylek na trhu s elektřinou a trhu s plynem pro subjekty zúčtování (účastníky trhu). Odchylkou se, jednoduše řečeno, rozumí rozdíl mezi plánovaným a skutečně dodaným množstvím pro dodávku elektřiny nebo plynu a rozdíl mezi plánovaným a skutečně odebraným množstvím pro odběr elektřiny nebo plynu. Na základě vyhodnocení těchto odchylek operátor následně zajišťuje i jejich zúčtování a finanční vypořádání jednotlivým subjektům zúčtování.
Další významnou činností spojenou s operátorem trhu je provoz obchodních platforem krátkodobého trhu s elektřinou a následně i krátkodobého trhu s plynem, které v současnosti nabývají stále většího významu. Pro účastníky trhu jsou totiž poslední možností, kdy ještě mohou v době krátce před konkrétním termínem dodávky v reálném čase, v reakci na aktuální situaci v elektrizační nebo plynárenské soustavě či ve svém výrobním, respektive odběratelském portfoliu/místě, nakoupit či prodat elektřinu nebo plyn.
V této souvislosti je také třeba zmínit stále rostoucí vliv obnovitelných zdrojů energie, u nichž se výroba ve srovnání s takzvanými klasickými zdroji plánuje obtížněji. Změny ve výrobě, tedy v dodávkách energie do soustavy nebo ve spotřebě (odběru energie ze soustavy), tak mohou negativně ovlivnit snahu na zajištění vyrovnané výkonové bilance v elektrizační nebo plynárenské soustavě, a náklady na straně účastníků trhu, kteří tak mají v dané hodině odchylku od svých plánovaných obchodních diagramů. Nákupem, respektive prodejem elektřiny nebo plynu mohou účastníci trhu předcházet vzniku odchylek a tím optimalizovat/snižovat své náklady.
Mimo výše uvedené základní činnosti operátor trhu také například administruje výplatu podpory podporovaným zdrojům energie, vydává záruky původu na elektřinu vyrobenou z obnovitelných zdrojů a je administrátorem Rejstříku v oblasti obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů.
Statistika nutná je…
V průběhu roku operátor trhu na svém trhu pravidelně zpracovává a zveřejňuje operativní měsíční a roční zprávy o trhu s elektřinou a trhu s plynem v České republice a takzvané typové diagramy dodávek. Ty vyjadřují modelový průběh spotřeby v čase (jednotlivých dnů a měsíců), charakteristický pro daný druh spotřeby elektřiny nebo plynu u definovaných skupin zákazníků (odběratelů), kteří nedisponují průběhovým měřením elektřiny nebo plynu.
Operátor trhu je i partnerem mnoha mezinárodních pracovních skupin a projektů. Jeho zástupci pomáhají připravovat nebo komentovat podklady pro tvorbu české a evropské legislativy a technickou specifikaci připravovaných řešení v energetice.
Článek byl publikován v komerční příloze HN Energie.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist