Zájemců o experimentování s výzkumnými štěpnými reaktory v Česku přibývá. Slouží nejen domácím vědcům, studentům a zaměstnancům jaderných elektráren, ale i těm zahraničním. Jezdí za nimi hlavně odborníci ze Slovenska, Německa i Spojených států. Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze se proto rozhodla, že si pořídí další školní reaktor. Ponese označení VR-2. Doplní výzkumný reaktor VR-1 Vrabec a fúzní reaktor Golem. Bude to jediná univerzita na světě se třemi výzkumnými reaktory. Ten nový má být v provozu v roce 2023. K jeho umístění nyní dostala univerzita povolení od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se