Před lety nás na univerzitě učili o ekonomickém problému takzvaných externalit. Jednoduše jde o to, že firma může více vydělat tím, že neplatí všechny náklady spojené se svojí činností. Klasickým příkladem je továrna, která vypouští chemikálie do řeky, což je výhodnější než platit za ekologickou likvidaci. Tradiční odpovědí na takové neduhy je státní regulace. Stovky stran zákonů, vyhlášek a nařízení a s tím spojené dotace na aktivity žádoucí a naopak zdanění činností nechtěných. A k tomu tisíce státních úředníků.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









