Před lety nás na univerzitě učili o ekonomickém problému takzvaných externalit. Jednoduše jde o to, že firma může více vydělat tím, že neplatí všechny náklady spojené se svojí činností. Klasickým příkladem je továrna, která vypouští chemikálie do řeky, což je výhodnější než platit za ekologickou likvidaci. Tradiční odpovědí na takové neduhy je státní regulace. Stovky stran zákonů, vyhlášek a nařízení a s tím spojené dotace na aktivity žádoucí a naopak zdanění činností nechtěných. A k tomu tisíce státních úředníků.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se