Vztah Evropanů k americkým technologickým obrům je směsí lásky, ostražitosti a někdy i odporu. Lidé služby od zámořských inovátorů rádi využívají a ani si nevšimnou, že jsou na nich závislí. Kdyby ne, nepřeválcoval by třeba Google domácí alternativy tak výrazně a jistě by vyrostli silnější konkurenti i sociálním sítím. S tím, jak se síla zámořských hráčů blíží v řadě oblastí monopolu, přibývá také hlasů volajících po regulaci. Nikomu se nelíbí, že se vlastně všechny tyto firmy v Evropě tak zdatně vyhýbají zdanění, i když v Evropě utrží desítky miliard dolarů ročně a k vyjádření jejich hodnoty už často nestačí ani bilion ve stejné měně. Odpor vyvolává i lehkost, s jakou dokážou "vysávat" celá odvětví.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se