Covid pořádně zamíchal oběma tábory naší rozdělené společnosti. S dosavadním rozdělením na tábor Hrad versus tábor "pražská kavárna" či Babiš versus pravdoláskaři, nějak zrcadlícím situaci kolem uprchlíků či, dejme tomu, klimatické změny, si v covidové době nevystačíme a je to dobře. Protože když už jsou ve společnosti příkopy, tak aspoň když nehloubí stále stejné koridory.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Michal Křen 25.01.2021 13:53
Děkuju za zajímavý postřeh. Podle mě je ale to často opakované dilema svoboda vs. odpovědnost do značné míry falešné. Vychází totiž z implicitního předpokladu, který je považován za natolik samozřejmý, že ho není třeba vysvětlovat ani obhajovat: totiž že zájmem společnosti je zachránit životy co největšího množství lidí, a to prakticky za jakoukoliv cenu. Jenomže cena, kterou za lockdowny zaplatíme, může být nakonec enormní. A nejde zdaleka jen o peníze, ale taky o společenské, psychické a další důsledky ne covidu jako takového, ale opatření zavedených proti jeho šíření. Tyto důsledky (někteří) "zavírači" bagatelizují podobně, jako (někteří) "otevírači" bagatelizují covid. Je přitom nejvyšší čas začít otevřeně mluvit o tom, jaká cena (v širokém slova smyslu) za zachráněné životy je adekvátní a kdy už opatření začínají být pro společnost ničivá (protože jestliže se shodneme na tom, že lockdown řekněme na 10 let pro záchranu 100 životů bychom nepodstupovali, pak ta hranice někde být musí). Jinými slovy řečeno: nijak nezpochybňuji, že bychom měli svoji osobní svobodu do jisté míry podřídit zájmům společnosti, to je přirozené a dělo se to vždy. Otázka ale zní, jaký za těchto podmínek zájem společnosti vůbec je. Fakt, že se o tom vůbec nemluví, považuju za velice tristní doklad stavu veřejné debaty a demokracie nejenom u nás, ale prakticky v celé Evropě.
Jiřina Jirešová 25.01.2021 09:56
Takze pani Hulova je odpurkyni proticovidovych opatreni a potrebuje si ospravedlnit (zjevne predevsim sama pred sebou), ze je v poradku, kdyz se na demonstracích schazi s nackama. A to za pouziti pop-sociologie postavene na povrchnich klise typu “Hrad versus kavarna”. Ok, jeji psychologicka potreba je srozumitelna, ale proc to musi tisknout Hospodarky ???
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru