Ministerstvo financí v minulých dnech prodalo na trhu dluhopisy za pětadvacet miliard. Zpráva, která nepřekvapí. Ministerstvo financí má letos podle Strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2021 potřebovat na financování státního dluhu 546,3 miliardy korun. Nedávno sněmovna také odkývala půlbilionový schodek.
Současný obrovský nárůst dluhu ale není pouze českým specifikem, byť se u nás růst zadlužení státu už zřejmě vymkl kontrole.

Podle Institutu mezinárodních financí (Institute of International Finance) se v loňském roce kvůli pandemii koronaviru celkový světový dluh (vlád, firem a domácností) vyšplhal na neuvěřitelných 281 bilionu dolarů, loňský rok pak k zadlužení přispěl 24 biliony. V poměru ke světovému hrubému domácímu produktu dluh vzrostl o 35 procentních bodů. Zarážející je podle IIF také rychlost, s jakou zadlužení roste. V letech před finanční krizí, do roku 2008, rostlo průměrné roční nové zadlužení deseti-, maximálně patnáctiprocentním tempem. Na rozdíl od minulosti jsou hlasy, které upozorňují na nebezpečí plynoucí z růstu zadlužení, v menšině. Dluh se stal naprosto běžnou součástí života. Státy na rozdíl od firem či jednotlivců nijak netrápí to, že je budou muset někdy v budoucnu splácet.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.