Ministerstvo financí v minulých dnech prodalo na trhu dluhopisy za pětadvacet miliard. Zpráva, která nepřekvapí. Ministerstvo financí má letos podle Strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2021 potřebovat na financování státního dluhu 546,3 miliardy korun. Nedávno sněmovna také odkývala půlbilionový schodek.
Současný obrovský nárůst dluhu ale není pouze českým specifikem, byť se u nás růst zadlužení státu už zřejmě vymkl kontrole.

Podle Institutu mezinárodních financí (Institute of International Finance) se v loňském roce kvůli pandemii koronaviru celkový světový dluh (vlád, firem a domácností) vyšplhal na neuvěřitelných 281 bilionu dolarů, loňský rok pak k zadlužení přispěl 24 biliony. V poměru ke světovému hrubému domácímu produktu dluh vzrostl o 35 procentních bodů. Zarážející je podle IIF také rychlost, s jakou zadlužení roste. V letech před finanční krizí, do roku 2008, rostlo průměrné roční nové zadlužení deseti-, maximálně patnáctiprocentním tempem. Na rozdíl od minulosti jsou hlasy, které upozorňují na nebezpečí plynoucí z růstu zadlužení, v menšině. Dluh se stal naprosto běžnou součástí života. Státy na rozdíl od firem či jednotlivců nijak netrápí to, že je budou muset někdy v budoucnu splácet.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se