Muži v Česku berou stále výrazně více než jejich kolegyně. Podle údajů Eurostatu je průměrná mzda žen asi o pětinu nižší než v případě mužů. Rozdílné odměňování ale řeší i další státy EU. Evropská komise proto minulý týden představila návrh, podle něhož by firmy i státní instituce měly povinnost informovat, kolik v průměru platí za stejnou práci mužům a kolik ženám.

HN oslovily více než dvacet velkých tuzemských zaměstnavatelů s dotazem, zda návrh Evropské komise podporují. Do uzávěrky textu odpovědělo 13 podniků. Z ankety vyplývá, že k záměru komise zatím přistupují opatrně a čekají na jeho finální podobu. Snahu bojovat proti rozdílům mezi pohlavími většinou podporují, vidí v ní ale i rizika.

"V 90 procentech zaměstnání ženy dosahují obvykle nižších mezd než muži. Ukázalo se, že platová nerovnost mezi pohlavími dosahuje vrcholu v produktivním věku mezi 30 až 54 lety. V tomto období nárůst mezd u žen stagnuje, zatímco u mužů nabývá celoživotního maxima. Takže platová nerovnost problémem v České republice je a je nutné ji řešit," říká viceprezidentka Svazu průmyslu a dopravy a členka vedení česko-slovenské pobočky globální technologické společnosti IBM Milena Jabůrková.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se