V případu krachující slovensko-české finanční skupiny Arca Investments dochází k dalšímu zvratu. Jeden ze zástupců věřitelů podává nový insolvenční návrh a tvrdí, že změněný právní přístup zvýší šance na uspokojení pohledávek. Arca dluží skoro dvěma tisícovkám věřitelů zhruba 18,6 miliardy korun. Většina z nich investovala do riskantních směnek se slibovaným vysokým výnosem.
Pražský advokát a expert na insolvence Jan Langmeier, který zastupuje asi sedm desítek věřitelů Arcy, v úterý oznámil, že podal nový návrh na insolvenci v Česku. Arca podle něj podnikala jako svého druhu banka, a proto má její úpadek podléhat jiným pravidlům, než jakými se řídí dosavadní insolvenční návrh. Ten na sebe podala sama firma začátkem roku. Městský soud v Praze tento návrh už zamítl a v následujících týdnech ho má posoudit ještě vrchní soud.
Na novém návrhu je podstatné to, že s ním "výrazně stoupají šance věřitelů na vymožení větší části pohledávek," řekl Langmeier během úterní on-line tiskové konference.
Langmeier podání připravil s insolvenčním specialistou Radkem Vojtkem, který do loňského roku působil jako hlavní právník regulace finančních trhů v České národní bance. Oba nyní tvrdí, že s novým návrhem by se v řešení úpadku Arcy měla angažovat také ČNB, která na banky a finanční instituce dohlíží. Krachující skupina je podle jejich výkladu finanční instituce, která soustavně přijímala peníze od veřejnosti za své směnky a dluhopisy, a z nich pak poskytovala úvěry svým firmám. Nebyla ale takto právně zakotvena a nebyla pod potřebným finančním dozorem. Nový insolvenční návrh pracuje s tímto výkladem, a počítá proto i s jiným insolvenčním procesem.
Langmeier dodal, že jeho tým je v případě nečinnosti ČNB připraven vymáhat pro svoje klienty náhradu škody po státu. Mluvčí ČNB Markéta Fišerová napsala HN, že se banka k záležitosti zatím nebude vyjadřovat.
Arca míří do insolvence, dluží nejméně 19 miliard. Šéf skupiny Velič bojuje o to, aby řízení proběhlo v Česku
Vojtek na konferenci upozornil, že podobné případy už v České republice rozhodoval i Ústavní soud, například v kauze společnosti Uber. Ta poskytovala stejné služby jako klasická taxislužba, neměla k tomu ale potřebnou licenci. Ústavní soud proto v roce 2018 rozhodl, že i když Uber licenci na taxislužbu nemá, neznamená to, že není taxislužbou se všemi právy i povinnostmi.
"Arca je takovým Uberem bankovních služeb. I když nemá bankovní licenci, je to, čeho jsme tu nyní svědkem, srovnatelné s pádem středně velké banky. Stát, potažmo ČNB nad takovým problémem nemůže zavírat oči," tvrdí Langmeier.
V kauze insolvence Arcy se v současnosti hraje o to, zda se řízení uskuteční v České republice, kde by firma měla měkčí podmínky pro reorganizaci, nebo na Slovensku. S koncem ledna totiž skupině na Slovensku skončila ochrana před věřiteli a jeden insolvenční návrh nyní leží už i u slovenských soudů. Jan Langmeier tvrdí, že nový insolvenční návrh znamená i větší šance na to, aby se celý proces odehrál v Česku.
Většinový vlastník Arcy Rastislav Velič a pravděpodobně největší zástupce věřitelů, brněnský fond IFIS, argumentují, že řízení v Česku dává větší šanci na reorganizaci firmy a vyšší uspokojení pohledávek. Na Slovensku totiž zákony dovolují firmě v problémech udělat reorganizaci jen tehdy, pokud uspokojí minimálně 50 procent pohledávek nezajištěných věřitelů. V opačném případě přebírá kontrolu nad firmou soudem určený insolvenční správce a začne konkurz, ve kterém se rozprodá majetek. Drobní věřitelé pak proces už nemohou příliš ovlivňovat a výtěžek pro ně může být menší.
Výhodou insolvence v Česku je podle expertů také plně elektronizovaný insolvenční rejstřík. Vývoj případu v něm lze sledovat bez prodlení a proces je transparentnější. Část odborníků se navíc domnívá, že na Slovensku mohou chybět soudci s patřičnou zkušeností s insolvencemi, protože pád předchozí vlády způsobil i personální výměny na soudech.
Arca měla byznys postavený na tom, že kupovala firmy a nemovitosti a nákupy financovala opakovaným vydáváním krátkodobých směnek s atraktivním úročením. Loni během koronakrize se systém zhroutil, Arca přestala splácet a požádala na Slovensku o dočasnou ochranu před věřiteli. Ještě před prosincovým vypršením této ochrany podal na Slovensku návrh na konkurz Arcy finančník Pavol Krúpa, který skupinu založil a později prodal Veličovi. Slovenské soudy zatím o Krúpově podání nerozhodly.
Právě soudy nakonec rozhodnou tom, ve které zemi se insolvenční řízení odehraje. Městský soud v Praze příslušnost k Česku už dvakrát zamítnul, ale Arca argumentuje, že ačkoli má na Slovensku hlavní sídlo, podniká z Prahy a v Česku má nejvíc byznysu i věřitelů.
Šéf Arcy Velič už od loňského října tvrdí, že vyjednává s londýnským fondem Blantyre Capital, který by do Arcy měl investovat a umožnit reorganizaci. Blantyre založili finančníci, kteří předtím pracovali pro dravou americkou skupinu soukromého kapitálu KKR & Co. Velič napsal před několika týdny investorům, že záměrem je vytvoření nového holdingu, kde by manažeři z Blantyru a z Arcy určili, které projekty rozvíjet a které prodat. Počítá se také s různými insolvenčními řízeními. Cílem je "zachování funkčnosti zdravých projektů a revitalizování těch, které jsou buď podfinancované, nebo výrazně zasažené současnou pandemickou situací," napsal. To by podle něj mohlo zachránit tisíce pracovních míst ve firmách, ve kterých má Arca podíl, a věřitelům zajistit maximální výplatu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist