V osobním i pracovním životě je Petr Bena vytrvalostním běžcem zvyklým na to, že úspěch se dostaví až po absolvování dlouhé cesty. Amatérský maratonec strávil skoro 24 let v manažerských pozicích v globálním gigantu Procter & Gamble, kde se z řadového "obchoďáka" dokázal vypracovat až na obchodního šéfa pro celou střední Evropu. 

Před pěti lety ale zjistil, že potřebuje změnu. A protože jej lákal internetový byznys, upsal se největšímu tuzemskému e-shopu Alza.cz. Také tady se musel vypracovat. "Ve firmě jsem nejprve dostal na starost drobky, jako prodej hraček, drogerie nebo sportovního vybavení. Když jsem nastupoval, dělal tenhle byznys asi jen čtyři procenta obratu a ostatním lidem ve firmě byl víceméně jedno," říká 51letý manažer. "Já ale věřil, že se můžeme v prodeji tohoto zboží prosadit více. Dnes jde o miliardové segmenty," dodává. Bena má nyní ve společnosti na starosti prodej a nákup všeho sortimentu a k tomu od loňského června zastává i pozici místopředsedy představenstva.

V obou těchto rolích se loni pořádně zapotil. Na jednu stranu Alza zažila mimořádně úspěšný rok. Obrat jí meziročně stoupl skoro o třetinu na 37 miliard korun, protože těžila z nuceného uzavření kamenných obchodů, jejichž zákazníky zčásti přebrala. Na druhou stranu se ale e-shop musel vypořádat s masivním náporem zákazníků, zahlcením dodavatelského řetězce, který přestával stíhat, či s kritikou, že objednané zboží doručuje se zpožděním. 

V rozhovoru pro HN Bena popisuje, jak se podařilo společnosti takovou situaci ustát, kam se chce Alza dále rozšiřovat nebo jak zvládá problém s nedostatkem počítačových čipů. Bez těch se neobejdou herní konzole nebo grafické karty, jejichž dodávky už několik měsíců nedokážou pokrýt zájem zákazníků.

HN: Nedávno Alza ohlásila, že chce do pěti let působit v 10 státech EU. Zatím jste v pěti: v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Rakousku a v Německu. Kam se chystáte dál? 

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se