Neposlouchá se to dobře, ale lidé s těžkým průběhem covidu si za problémy často mohou sami. K rizikovým faktorům patří vedle věku, který nikdo z nás neovlivní, i nadváha, kterou ve většině případů ovlivnit lze. Svědectví z jednotek intenzivní péče jsou jasná: velkou část mladých lidí vážně postižených covidem musí zdvihat – když už ne jeřáb, tak zcela jistě větší počet zdravotních sester. Ne že by to platilo vždy, covid samozřejmě může zabít i zcela zdravého sportovce, ale statisticky obezita a covid prostě souvisí. Vidíme to i z toho, že se nemoci výjimečně daří v zemích, kde má většina populace nadváhu – mezi které patří i Česko. Covid je v tomto smyslu vlastně civilizační choroba.

Je to opravdu brutálně jednoduché: kdybychom zhubli, nebylo by v covidové epidemii tolik lidského neštěstí, ekonomické škody by byly nižší, všem by se nám žilo lépe než teď. Což nás přivádí k myšlence, jestli bychom se neměli začít obezitou skutečně vážně zabývat. I když nakonec covid asi "vyřešíme" vakcinací, může přijít obdobná nemoc, která z tlouštíků zase udělá kandidáty krematoria. Nehledě na to, že obezita je rizikovým faktorem i u "klasických" onemocnění – kardiovaskulárních chorob, nemocí pohybového aparátu a podobně. Prostě kdo je těžký, představuje zátěž nejen sám pro sebe, ale i pro zdravotnický systém. A protože se na hrazení zdravotní péče podílíme solidárně všichni, je dotyčný zátěží pro celou společnost.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

ivan.prachensky 10.03.2021 13:06
Nemyslím si, že navrhovaný způsob podpory hubnutí by mohl fungovat. Sám ze své zkušenosti vím jak je obtížné zhubnout když nadváha je kombinovaná s dědičnými předpoklady a zdravotním stavem. V tomto bych spíše podporoval preventivní pobídky zdravotních pojišťoven a to nejen obézním, ale i kuřákům, alkoholikům, narkomanům a dalším rizikovým skupinám. Jen zdravotní pojišťovny, které spravují a vynakládají peníze na léčbu, si mohou spočítat, která prevence a jak organizovaná se jim vyplatí. Ze státního rozpočtu bych maximálně podpořil motivační propagační kampaň "Za česko zdravější". Nicméně nic z výše uvedeného počet nemocných nyní neovlivní, protože zhubnout se nedá za týden ani za měsíc. Navíc k hubnutí je potřeba pohyb a rekreační sport a pro oboje není v současnosti mnoho příležitostí. Spíše naopak je v zájmu covidových opatření takové aktivity omezit.
Honza 10.03.2021 09:56
Většina populace už je bohužel zvyklá na nějaké dary od státu. A většina si ani neuvědomuje, že je ty dary stojí spoustu peněz, protože stát část příjmů spolkne na svůj provoz, a protože celá společnost jede v anonymním režimu z peněz, které by jednotlivec využil/investoval mnohem lépe. Za naprosto neuvěřitelné ale považuju chování lidí, kvůli kterým už je rok větší část populace šikanována. Pokud bychom neměli obézní populaci, stačilo by proočkovat mnohem méně lidí a opatření by nemusela být tak drastická. A zejména tito jedinci teď hlasitě křičí, abychom se všichni dlouhodobě zavřeli. Asi touží po tom, aby celá populace dopadla jako oni. Je na čase si jasně říct, že obezita není normální, že stojí zdravotnický systém obrovské prostředky (i bez COVIDu). Jsem skeptický vůči tomu, že by šlo věc vyřešit zvyšováním pojistného, žádná vláda pro to nezíská podporu. Ale měl by narůstat společenský tlak. Opatření samozřejmě dodržuju s výjimkou roušek venku, kde to nemá žádný smysl. Moc rád pomůžu starým, jejichž imunitní systém je oslabený věkem, ale pomoc těm, kdo celý život nedbají o své zdraví je kontraproduktivní. Takoví ostatním trvale snižují kvalitu života a nepřímo ho i všem zkracují. Prostředky na jejich léčbu by mohly jít na prevenci nebo léčbu závažných chorob, kterým se nelze vyhnout.
Jakub Filip 10.03.2021 09:38
Jsem rád, že autor otevírá toto téma. Bohužel s řešením autora nesouhlasím. Pořád bychom něco/někoho dotovali. Kde je vlastní odpovědnost za svůj život? Nedržme lidi v bavlnce státního aparátu. Naopak, lidé na které komentář míří by si měli platit vyšší zdravotní pojištění. Není přeci argument, že vyšší zdravotní pojištění by si museli platit i lidé, kteří dělají extrémní sporty. To je přeci samozřejmé že by si ho platili vyšší. Oni si ho pravděpodobně už v tuto chvíli platí sami. Ano i kuřáci a ti co konzumují alkohol ve větší míře si prostě budou platit vyšší zdravotní pojištění. Je to tak spravedlivé. Nastavme prostě základ, který platí každý z nás a potom vymysleme jak budeme hodnotit chování jedinců a budeme škálovat jejich výši pojištění.
Radim Svoboda 10.03.2021 01:36
V první reakci po přečtení tohoto článku mě napadlo pár jízlivostí. Třeba návrh na optimistický nadpis článku: "Česko hubnutím (i bez vakcín) vstalo z kovidového popela", nebo varovný článek pro zdravotní pojišťovny: "Bez peněz ani kuře nezhubne...", nebo poněkud sebereflexní: "Rozespalý autor otevřel omylem kalendář na Apríla". Při hlubším zamyšlení mě mrzí divné zjednodušování a ploché spojování opravdu složitých (a život ohrožujících) témat, jako je kovid a obezita. A znovu mě napadají otázky, proč autor takto zjednodušeně smíchal dvě závažná témata. Samozřejmě obezita je problémem (i bez kovidu) a kovid je problémem (i bez obezity). Z autorova spojení těchto témat by třeba bylo možné vyvodit, že jsme byli na jaře v minulém roce hubenější a proto jsme byli premianty , ale teď jsme ztloustli a tak si za současný stav vlastně můžeme sami... vlastně ne všichni my... vlastně jen ti obézní... my jsme přece hubení...
Petr Chládek 09.03.2021 21:03
Debilové, nevíte o čem je řeč...
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru