Evropská komise ve čtvrtek schválila použití další očkovací látky proti nemoci covid-19, tentokrát od americké společnosti Johnson & Johnson. Je to vůbec první vakcína podávaná v jedné dávce, která bude dostupná pro Evropany. "Jsme připraveni zahájit distribuci naší vakcíny v rámci Evropské unie ve druhém čtvrtletí roku 2021," uvedl Paul Stoffels, který je ve společnosti Johnson & Johnson odpovědný za výzkum. V Česku by první dodávky vakcíny mohly být koncem dubna, uvedla Chytrá karanténa.

Unijní exekutiva oznámila schválení preparátu dvě hodiny poté, co získal doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky. V Evropě zatím povolení získaly tři očkovací přípravky od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Nově se mezi ně zařadila i vakcína od americké firmy Johnson & Johnson, od níž se Evropská unie objednala 200 milionů dávek a má možnost si případně doobjednat dalších 200 milionů. Do Česka zamíří na dva miliony dávek.

Server iRozhlas.cz tento týden napsal, že distribuci této vakcíny v Česku zajistí společnost Avenier ze skupiny Agel podnikatele Tomáše Chrenka, která už se stará o rozvoz vakcín od americké společnosti Moderna.

Agentura Reuters s odkazem na dobře informované zdroje napsala, že první vakcíny dorazí do evropských zemí už v dubnu. Kolik jich přesně bude, ale zatím není jasné. Za celé druhé čtvrtletí jich Johnson & Johnson dodá celkem 55 milionů. Ampulky určené pro Evropany se vyrábí v továrně v Nizozemsku.

Mnozí experti vakcínu Johnson & Johnson považují za přelom, protože ji mohou použít i praktičtí lékaři ve svých ordinacích nebo je zdravotníci dokážou lépe rozvézt do odlehlejších, například horských oblastí. Na rozdíl od očkovací látky vyvinuté Pfizerem a BioNTechem, která vyžaduje uchování v minus 70 stupních Celsia, se dá přepravovat v běžných chladničkách. Očkování je logisticky snazší také proto, že lidé nemusí chodit na dvě dávky.

Firma před několika týdny oznámila, že její vakcína má celkovou účinnost 66 procent. Jen pro srovnání, Pfizer/BioNTech i Moderna mají účinnost přes 90 procent, ale až po druhé dávce. 

Důležité ale je, že nikdo z lidí naočkovaných vakcínou Johnson & Johnson během testů nemusel do nemocnice ani nezemřel. To ukazuje, že vakcína zabraňuje vážnému průběhu choroby covid-19. Pokud člověk očkovaný touto vakcínou virus přece jen chytí, tak ho velmi pravděpodobně zvládne vyležet doma, aniž by se musel léčit v nemocnici. "Symptomy jsou mnohem mírnější," řekl k tomu profesor Paul Goepfert z Alabamské univerzity pro americký časopis Fortune.

Vakcínou Johnson & Johnson se už očkuje například v Kanadě nebo v USA, kde získala povolení ke konci února. Společnost Johnson & Johnson odhaduje, že do konce letošního roku se jí podaří vyrobit na miliardu dávek své vakcíny. Aby dokázala takto navýšit výrobu, uzavřela dohodu se společností Merck. "Johnson & Johnson a Merck budou spolupracovat na rozšíření výroby vakcíny Johnson & Johnson," oznámil na začátku března americký prezident Joe Biden. "Dvě z největších farmaceutických společností na světě, které si obvykle konkurují, budou nyní společně pracovat na výrobě vakcíny. Takový typ spolupráce mezi firmami jsme viděli už během druhé světové války," připomněl Biden.

Evropské státy se zpočátku potýkaly se zpožděním dávek od výrobců vakcín. Podle aktuálních plánů však všechny země EU budou mít k dispozici dostatek očkovacích látek, aby dokázaly splnit svůj cíl, tedy naočkovat 70 procent obyvatel do konce léta.

Unijní země mohou vedle schválených vakcín použít i jiné očkovací látky, které ještě nemají doporučení od Evropské lékové agentury. Vůbec nejvíce se mluví o ruském Sputniku V. Očkuje se s ním třeba v Maďarsku. Prezident Miloš Zeman navíc požádal jak Rusko, tak i Čínu o jejich vakcíny.