Elektřina na Pražské energetické burze (PXE) se prodává nejdráž za více než dva roky. Obchodníci s energiemi či velcí odběratelé tu za jednu megawatthodinu elektřiny s dodáním v příštím roce nyní platí téměř 57 eur, v přepočtu skoro 1500 korun. Ještě loni v listopadu byla kolem 40 eur.

"Je to nová situace, protože dříve většinou v dobách ekonomického poklesu ceny energií klesaly, a tím pádem alespoň toto podnikatelům v takových těžkých dobách ulevovalo," uvedla Lenka Janáková, tajemnice energetické sekce Hospodářské komory. Růst velkoobchodních cen se podle ní zatím neprojevuje ve fakturách, pokud ale takto vysoké ceny vydrží, považuje to za velmi pravděpodobné.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se