Jednou týdně během dopoledne je nizozemský premiér Mark Rutte prostě nedostupný. Muselo by se dít něco opravdu mimořádného, aby zvedl telefon. Není zaneprázdněn řízením státu, ale tím, že učí občanskou nauku na střední škole. A v kombinaci výuky a vedení Nizozemska bude pokračovat. Rutte, který je premiérem už od roku 2010, opět s jasným náskokem zvítězil v parlamentních volbách. Až na podzim z funkce německé kancléřky odejde Angela Merkelová, bude Rutte druhým nejdéle vládnoucím politikem v Evropské unii. Před ním zůstane jen maďarský premiér Viktor Orbán. „Jsem mimořádně hrdý,“ prohlásil v reakci na verdikt nizozemských voličů.

Rutteho liberální Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) by měla mít podle neúplných výsledků v dolní komoře nizozemského parlamentu téměř čtvrtinu křesel. Oproti minulým volbám by si tak o několik mandátů polepšila. Nizozemská média se shodují, že je to po víc než dekádě vládnutí skvělý výsledek. V zemi platí extrémně poměrný volební systém, do parlamentu se tak dostala skoro dvacítka stran. Zisky nad 20 procent hlasů jsou proto spíše výjimečné.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.