Domácí bankovní domy budou v budoucnu u hypoték posuzovat, jak moc je pořizovaný dům či byt šetrný k životnímu prostředí. Pokud nemovitost vyhoví ekologickým požadavkům, žadatel by mohl získat levnější hypotéku. Tento trend takzvaného zeleného bankovnictví je již patrný u průmyslových hal či skladů. A podle odborníků se už brzy projeví i v oblasti bydlení.

Na českém trhu momentálně nabízí takzvané zelené úvěry na bydlení pouze ČSOB. Banka zvýhodňuje financování projektů postavených s použitím moderních úsporných technologií a ekologických standardů. Podle informací HN s těmito úvěry zanedlouho přijdou i další bankovní domy. Už nyní dostávají od bank cenové zvýhodnění developeři, kteří žádají o prostředky na výstavbu ekologicky šetrných výrobních či kancelářských objektů. 

Větší příklon k zelenému financování přichází v době, kdy se odehrál jeden z největších posunů v oblasti udržitelného financování. Tento měsíc se čtrnáct bank a finančních domů, včetně České spořitelny, ČSOB a Komerční banky, v memorandu přihlásilo k principům společensky odpovědného podnikání, ochrany přírody a například i boje proti globálnímu oteplování. Prohlášení vzniklo v rámci České bankovní asociace (ČBA), která pro tuto oblast také ustavila novou pracovní komisi.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se