Slavný ekonom Thomas Piketty poskytl HN inspirativní rozhovor, v němž opakuje klíčové body své kritiky nefér kapitalismu a nepřipravenosti České republiky, potažmo EU, na budoucnost. Jeho názory zaujmou například při srovnání socioekonomického vývoje středoevropských zemí spolu s Německem, Rakouskem a Nizozemskem.
Nakonec však Piketty nabízí podezřele snadný recept: vezměte peníze, nejraději bohatým, dejte je co nejsilnějšímu státu a pokropte jimi mnou vybraná odvětví, dokud se nezazelenají. Data však ukazují, že český problém leží často někde jinde, kde ani nové peníze mnoho nezmůžou.
Začněme s otázkou odlivu zisků zpět do bohatých zemí, jejichž korporace investovaly v ČR. Díky tomu vydělávají vyspělé země na rozšíření EU relativně více než slabší ekonomiky. Tato optika má význam pro pochopení relativních zisků z hospodářské integrace, ale zároveň tento pohled vybízí českou společnost k vyviňování se z vlastních nedostatků. Nejprve bychom si měli položit otázku, jak česká společnost se svým postupným absolutním bohatnutím jako celek naložila.
Upravené čisté národní úspory jsou měřítkem toho, jak země spoří na udržitelnou budoucnost. Vyjádřeno v procentech hrubého národního důchodu byly tyto úspory v roce 2018 o něco nižší než v roce 1995, v absolutních číslech rostly tyto úspory pomaleji než hrubý národní důchod. Jde jen o jeden indikátor z mnoha, které ukazují, že jsme s bohatstvím, které jsme získávali i díky přílivu přímých investic, nenakládali nejlépe. Dostali jsme příležitost, jak bohatnutí překlápět v investice do budoucnosti a této příležitosti jsme nevyužili.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.