Slavný ekonom Thomas Piketty poskytl HN inspirativní rozhovor, v němž opakuje klíčové body své kritiky nefér kapitalismu a nepřipravenosti České republiky, potažmo EU, na budoucnost. Jeho názory zaujmou například při srovnání socioekonomického vývoje středoevropských zemí spolu s Německem, Rakouskem a Nizozemskem.

Nakonec však Piketty nabízí podezřele snadný recept: vezměte peníze, nejraději bohatým, dejte je co nejsilnějšímu státu a pokropte jimi mnou vybraná odvětví, dokud se nezazelenají. Data však ukazují, že český problém leží často někde jinde, kde ani nové peníze mnoho nezmůžou.

Začněme s otázkou odlivu zisků zpět do bohatých zemí, jejichž korporace investovaly v ČR. Díky tomu vydělávají vyspělé země na rozšíření EU relativně více než slabší ekonomiky. Tato optika má význam pro pochopení relativních zisků z hospodářské integrace, ale zároveň tento pohled vybízí českou společnost k vyviňování se z vlastních nedostatků. Nejprve bychom si měli položit otázku, jak česká společnost se svým postupným absolutním bohatnutím jako celek naložila.

Upravené čisté národní úspory jsou měřítkem toho, jak země spoří na udržitelnou budoucnost. Vyjádřeno v procentech hrubého národního důchodu byly tyto úspory v roce 2018 o něco nižší než v roce 1995, v absolutních číslech rostly tyto úspory pomaleji než hrubý národní důchod. Jde jen o jeden indikátor z mnoha, které ukazují, že jsme s bohatstvím, které jsme získávali i díky přílivu přímých investic, nenakládali nejlépe. Dostali jsme příležitost, jak bohatnutí překlápět v investice do budoucnosti a této příležitosti jsme nevyužili.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.