Nedávno si Suezský průplav připsal nový rekord. Během 6. února jím podle jeho egyptské správy proplulo oběma směry 75 obřích lodí s historicky nejvyšším celkovým výtlakem 5,8 milionu tun. O necelé dva měsíce později je vše jinak. Kvůli písečné bouři v úterý ráno uvázla na mělčině obří kontejnerová loď Ever Given mířící z Číny do nizozemského přístavu v Rotterdamu. A kanál spojující Středozemní a Rudé moře, jímž proudí téměř třetina světové kontejnerové přepravy, se úplně zastavil. Jde o největší havárii od jeho zprovoznění v roce 1869.

Za necelé tři dny podle Lloyd's List v obou směrech průplavu mezi Středozemním a Rudým mořem uvázlo 165 lodí. Jsou mezi nimi i tankery s ropou mířící do Evropy. Každý den zablokování kanálu tak podle odhadů do cílových přístavů nedorazí zboží za 9,6 miliardy dolarů. Druhé největší světové rejdařství MSC se sídlem ve Švýcarsku, které provozuje 584 lodí, už uvedlo, že zákazníci, kteří mají zboží na lodích, které se blíží Suezu, se mají připravit na „potenciální změnu dodacích termínů“.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.