Kdyby se volby do sněmovny konaly už teď, zvítězila by koalice Pirátů se STAN. Právě těmto dvěma opozičním stranám průzkumy přisuzují, že po podzimních volbách budou sestavovat vládu. Širší tým lidí, který by se na ní měl podílet, sestavují předsedové Ivan Bartoš (Piráti) a Vít Rakušan (STAN) už teď. Peníze na obnovu státu po koronavirové pandemii chtějí získat z vyššího zdanění těžby surovin nebo komerčních nemovitostí, které je v Česku nižší než jinde v Evropě. Andreje Babiše (ANO) označují za slabého premiéra, zdůrazňují, že předseda vlády musí umět jasně říct i prezidentovi, že vládu řídí on, ne prezident. A že je to vláda, kdo určuje zahraniční politiku.

HN: Podle průzkumů teď mluvíme s budoucím premiérem a ministrem vnitra. Už máte další kandidáty na ministry?

IB: Na průzkumech bych nestavěl budoucnost. Představíme program, který bude funkční pro zemi v krizi, a svedeme politickou bitvu. Je však daleko důležitější, jak teď dopadne šest měsíců do voleb. Také jsme nepostavili žádnou stínovou vládu, jak to některé strany dělaly, když nevěděly co.

HN: Není to chyba? Stínová vláda může sloužit k tomu, že volič ví, koho může očekávat, a politik se důkladně připraví na práci.

IB: Ve světě jsou stínové vlády obvyklé, mnohem více než u nás. My jsme se STAN domluveni, že naše lidi budeme nominovat do takzvaného vládního týmu. Kvůli covidu a vyjednávání koalice se nám to zhruba o měsíc zpozdilo, ale pokračujeme. Není to domluveno tak, že bychom hledali zástupce STAN pouze na potenciální ministerstva, o která by měli zájem. Bude to větší skupina lidí, kteří se orientují v daných resortech.

HN: Dokdy tým představíte?

IB: Zhruba do jednoho měsíce.

Speciální nabídka
Ještě na vás čeká 90 % článku. Přečtěte si tento a další články bez reklam a volte na základě informací, ne kampaně.

Vedle přístupu k volebnímu zpravodajství budete mít:

  • Přístup k veškerému obsahu HN
  • Mobilní aplikaci HN
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nevybrali jste si? Přejděte na všechny nabídky předplatného HN.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.