Vláda nám dlouho tvrdila, že jediným důvodem rekordní sekery zaťaté do hospodaření státu je epidemie covidu-19. Teď se ale ukázalo, že to není pravda. Nejvyšší kontrolní úřad konstatoval, že téměř za polovinou nárůstu loňských výdajů nestála protiepidemická opatření, ale růst výdajů na provoz státu: tedy mimo jiné na nové úředníky a sociální výdaje, například jednorázový příspěvek důchodcům. Ministerstvo financí samozřejmě tvrdí, že i tyto výdaje měly za cíl stabilizovat ekonomiku, jenže je to zoufalá obhajoba. Zhruba jako kdyby někdo tvrdil, že výstavba přepychového sídla pro premiéra je v podstatě podporou cestovního ruchu.

Ve skutečnosti je to hrozná zpráva o zneužití epidemie státní mocí. Vláda začala pod záminkou boje s covidem rozhazovat peníze, látat díry, se kterými si jinak nevěděla rady, a rozsáhle uplácet svoje klíčové voličské skupiny. Ukazuje to, jak příšerně funguje současná administrativa. Primární pro ni není starost o to, aby stát řádně, tedy mimo jiné rozpočtově odpovědně a dlouhodobě udržitelně fungoval. Ale jak se udržet co nejdéle u kormidla, z čehož pro ni plynou hezké benefity. Neformální heslo kabinetu zní: Užijme si to, až dojde na placení, už tu nebudeme.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.