Kdyby šlo vše podle plánu, svět by teď měl velkého hrdinu – farmaceutickou firmu AstraZeneca. Plánovala, že touto dobou bude vůbec největším výrobcem vakcíny proti nemoci covid-19. A slíbila, že ji bude po dobu trvání pandemie celému světu dodávat jen za výrobní náklady, tedy bez nároku na zisk. Realita je ale taková, že AstraZeneca z hlediska objemu dodávek ani zdaleka neplní to, k čemu se zavázala ve smlouvách. A její vakcínu sužují pochybnosti o nebezpečných vedlejších účincích. Nikde se problémy, které britsko-švédskou společnost postihly, neprojevily tak silně, jako v zemích Evropské unie včetně Česka.

„Jejich dodavatelská morálka je nepřijatelná,“ řekl o AstraZenece český premiér Andrej Babiš (ANO). Právě obrovské výpadky v dodávkách jsou hlavním důvodem toho, že státy EU z hlediska počtu naočkovaných obyvatel výrazně zaostávají za Brity a Američany. Kdyby AstraZeneca dodávala podle plánu, v EU by aspoň jednu dávku vakcíny už dostalo téměř tolik procent populace jako ve Spojených státech. Ukazují to data zveřejněná deníkem Financial Times. S přihlédnutím k faktu, že unie má 27 členských zemí s často velmi odlišně fungujícím zdravotnictvím, by to nejspíš všichni považovali za obrovský úspěch.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.