Devítiletý chlapec, který přišel o oba rodiče, se vydal v horečkách na několikahodinovou cestu. Že je sirotek, a navíc těžce nemocný, není v chudé oblasti Nebbi v Ugandě, kde chlapec žije, nic neobvyklého. Dospělí i děti tu umírají na AIDS, záněty, malárii a další neléčené nemoci jako na běžícím páse. Průměrný věk dožití je v celé Ugandě ostatně pro Středoevropana těžko představitelných 52 let.

Chlapec se ale o svůj život, který drtily kleště malárie, rozhodl zabojovat a měl štěstí. Dovlekl se s dalšími lidmi ze své komunity na místo, kde ten den ordinovali pod širým nebem lékaři. Vyšetření bylo zdarma a na starost si ho vzala zvláštní, bílá doktorka. Lékařka s čerstvým diplomem z české Univerzity Karlovy Lenka Karahutová.

„Je to pro nás čistá radost. Chlapec dostal antimalarika, a pokud víme, pomohlo mu to a dopadlo to dobře,“ vypráví Petr Janota, medik z pátého ročníku lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Spolu s Lenkou Karahutovou, o dva roky starší spolužačkou, a další medičkou Tamarou Fořtovou založili loni na začátku roku neziskovou organizaci Emoter. Jejím cílem je pomáhat právě v Ugandě lidem, kteří se jen velmi těžko dostávají i k základní lékařské péči.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.